z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejPSR 2020transmisjawybory prezydentakoronawirusrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia Wójtacała naprzódPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteobadamy jakośc powietrzazoneZajęcia na orlikach - informacjeJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzaddeklaracjakanalizacja

Zabytkowy kościół drewniany p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej


Lokalizacja: Kasina Wielka, centrum wsi (przy drodze Mszana Dolna – Wiśniowa) naprzeciw nowego kościoła

 

Zwiedzanie: po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, tel. 696652952

 

Kościół został wybudowany w 1624 roku. Jego fundatorem był Jan Niewiarowski, kawaler maltański, brat Przecława Niewiarowskiego, właściciela Kasiny Wielkiej. W 1678 roku dobudowano do istniejącej świątyni wieże oraz część nawy. W tej formie świątynia przetrwała do dziś. Kościół św. Marii Magdaleny jest budowla drewnianą, jednonawową, z dachem o konstrukcji zrębowej. Budynek jest pokryty gontami o dachu jednokalenicowym, dwuspadowym. Na środku kościoła znajduje się mała wieża - tzw. sygnaturka pokryta blacha miedzianą. Wieże główną, krytą tradycyjnym gontem, zwieńcza barokowy hełm cebulasty z latarnią.

Wnętrze kościoła zdobi polichromia o cechach barokowych oraz późnobarokowych, tym samym nadając świątyni charakter ornamentalny i figuralny. W ołtarzu głównym znajdują się figury z drewna przedstawiające św. Marię Magdalenę oraz apostołów Piotra i Pawła. Kościół posiada dwa ołtarze boczne.

Na belce tęczowej umieszczony jest krucyfiks i wycięte z desek barokowe postaci Matki Bożej i św. Jana z XVII wieku. Droga krzyżowa malowana na płótnie w drewnianych ramach z 1888 roku.

W 1925 roku dokonano poświęcenia dzwonu zakupionego z ofiar rodaków kasińskich przebywających w Ameryce. W 1914 roku dzwon ten zrabowali hitlerowcy, a obecny (przy starym kościele) ufundowano 1948r. i waży on 74 kilogramów. Pod wieża znajduje się cenna polichromia i figury świetnych dominikańskich. Od kilku już lat trwa remont zabytkowego kościoła, który wpisany jest do rejestru zabytków i leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.

Na chórze znajdują się organy z 1835 roku wykonane przez Marcina Pracza Pcimskiego. Bardzo cennym zabytkiem jest malowidło na deskach sufitu tuz za chórem, które przedstawia świętych dominikańskich.

Wiele cennych obraz ów i naczyń liturgicznych zostało zrabowanych, natomiast część znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Kościół stanowi przykład budownictwa sakralnego w Małopolsce z XVII wieku, umiejętności i kunsztu cieśli działających na tym terenie w dobie baroku. Jest jednym z niewielu „żywych świadków” dawnego budownictwa drewnianego znajdującego się na „Szlaku Architektury Drewnianej” w Małopolsce.

Budowle otacza parkan murowany z miejscowego kamienia układany na glinie i przykryty dwuspadowym daszkiem, krytym gontem. Na placu kościelnym rosną zabytkowe drzewa stanowiące pomniki przyrody. Staraniem parafii i mieszkańców zabytkowa świątynia jest remontowana, a cenne zabytki ruchome przywracane są dla licznie zwiedzających te perełkę architektury turystów i wiernych. Prace remontowo – konserwatorskie wykonywane są dzięki pozyskiwanym środkom od Marszałka Województwa Małopolskiego, własnym nakładem parafii oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kościół, wraz z przedmiotami ruchomymi, wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi o bogatej kulturze wsi Kasina Wielka, jej historii, głębokiej wierze przodków i obecnych pokoleń mieszkańców wioski.

Źródło: „650 lat dziejów Kasiny Wielkiej” -  monografia wydana z okazji obchodów jubileuszu 650 – lecia wsi Kasina Wielka

 

fot. Bogdan Skrzekut