Schola „NADZIEJA” przy parafii Św. Jana Chrzciciela w Olszówce

Schola powstała w 2008 roku z niewielkiej początkowo grupki dzieci, które chciały śpiewać Panu Bogu i ludziom, urosła do ponad czterdziestoosobowej grupy pełnej radości i zapału, otwartej na muzykę, śpiew, przygodę, uczącej się otwierać serce na innych.
Schola przy parafii działała już od kilku lat, jednak pierwszy raz takiej dużej grupie zaśpiewała na Mszy Świętej podczas Uroczystości Inauguracji Małopolskiego Roku Szkolnego w Olszówce. Schola parafialna składa się z dzieci i młodzieży z naszej wsi, a rozpiętość wiekowa jest bardzo duża, gdyż najmłodsza scholistka ma 6 lat, a najstarsza 16. Swoimi głosami chwalimy Pana na mszach, na których widać jednak tylko owoce naszej pracy, a tej trzeba włożyć sporo. Opiekunem grupy jest ksiądz proboszcz Stanisław Kasprzak, a prowadzącą Wioletta Kraus.
Nasza schola działa bardzo sprawnie. Staramy się ciągle rozwijać ucząc się nowych pieśni, zdobywając nowe instrumenty. Na początku był akompaniament tylko gitary, ale w bardzo krótki czasie dołączyła do akompaniamentu Zuza, która również gra na gitarze, Karol który przygrywa nam na klawiszach i Iwonka, która rytm nadaje na kongach, z miesiąca na miesiąc wśród scholistek znajdujemy nowe talenty i tak w 2009 roku do grupy grającej dołączyły skrzypaczki: Monika i Agnieszka, która rok później zaskoczyła na swoimi umiejętnościami gry na flecie poprzecznym.
Schola to nie tylko dzieci i młodzież, ale również rodzice i przyjaciele scholi, na których zawsze możemy liczyć. Dzięki pomocy rodziców możemy świetnie wspólnie bawić się na ogniskach, wspólnych wyjazdach oraz na innych imprezach, które pozwalają lepiej się nam poznać.
Często mówi się, że kto śpiewa ten modli się dwa razy. I musi to być prawda. Słowa proszą Boga o dar, a śpiew z góry za nie dziękuje – któż mógłby oprzeć się takiej prośbie - na pewno nie Bóg. Potwierdził tą tezę sam św. Pawła mówiąc, iż „ Radosnego dawcę miłuje Bóg ” i z pewnością miał w stu procentach rację.
Śpiewając można nie tylko modlić się, ale dobrze się bawić i uczyć. Trzeba tylko chcieć, a kto chce ten wszystko może, no prawie wszystko. Śpiew przynosi radość, poskramia złe humory i pozwala trwać w dobrym humorze. Człowiek radosny gromadzi wokół siebie ludzi i zaraża ich nie tylko swą radością, ale i dobrocią swego serca, ponieważ idą one ze sobą w parze.

Uczestnictwo w festiwalach i przeglądach:

VII i VIII Festiwal Piosenki o Miłosierdziu Bożym w Chełmku
V i VI Festiwal Ave Maryja w Osielcu
VI i VII Przegląd Pieśni Maryjne w Kasinie Wielkiej
Organizacja Dnia Papieskiego w parafii Olszówka ( rok 2009 i 2010)

Osiągnięcia:

VII Festiwal Piosenki o Miłosierdzi Bożym – nagroda specjalna księdza proboszcz;
VIII Festiwal Piosenki o Miłosierdziu Bożym – II miejsce
V Festiwal Ave Maryja w Osielcu – II miejsce