Powiększ: A A A
A A A A A

Zagórzański Zespół Folklorystyczny „DOLINA MSZANKI”

Zagórzański Zespół Folklorystyczny „DOLINA MSZANKI” powstał w 2006r. z inicjatywy grupy nauczycieli Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej. Od 2009 r. zespół działa jako stowarzyszenie. W chwili obecnej liczy ok.40 osób pracujących w 2 grupach, w zależności od stopnia zaawansowania (młodzież pracująca i ucząca się z: gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych i wyższych oraz dzieci ze szkół podstawowych). Zespół wielokrotnie występował na ważnych wydarzeniach o charakterze lokalnym, na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach folklorystycznych, a także gościnnie m.in. w Osadzie Burego Misia. W swoim dorobku ma również występy zagraniczne m.in. w Chorwacji, Bułgarii, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji i Ukrainie.
Zespół wspólnie z miejscową społecznością stara się kultywować tradycje zagórzańskie, uchronić od zapomnienia stare śpiewki i zwyczaje. Prezentuje również folklor górali podhalańskich czy orawskich.