prof. dr hab. Kobylińska Józefa

Prof. dr hab. Kobylińska Józefa jest językoznawcą, pracownikiem naukowym Akademii Pedagogicznej w Krakowie, gdzie pełniła szereg funkcji, m.in. wicedyrektora Instytutu Filologii Polskiej, prodziekana i dziekana Wydziału Humanistycznego, jest wychowawcą wielu pokoleń nauczycieli - polonistów. Jej zainteresowania naukowe dotyczą historii języka polskiego, toponomastyki, dialektologii, stylistyki, słownictwa i dydaktyki języka polskiego. Jest autorką ponad sześćdziesięciu rozpraw i artykułów oraz pięciu książek:"Rozwój form dopełniacza lp. rodzaju męskiego", "Słowniki w nauczaniu języka polskiego w szkole średniej", "Gwara w utworach Władysława Orkana (Fonetyka, Słowotwórstwo, Fleksja)", "Świat językowy Władysława Orkana", "Słowa i stereotypy", "Słownik gwary gorczańskiej (zagórzańskiej)" i skryptu: "Gramatyka języka staro-cerkiewno-słowiańskiego z ćwiczeniami".

W związku z tym, że są to jej rodzinne strony (urodziła się w Mszanie Dolnej –Słomce), ostatnio wiele czasu poświęciła badaniu języka Władysława Orkana oraz gwary terenu Gorców i okolic. Bada również pod względem językowym najstarszy zachowany zabytek z tego regionu, a mianowicie Księgi gromadzkie we wsi Kasina Wielka.
Bibliografia:Encyklopedia PWN, Kobylińska J. słownik Gwary Gorczańskiej Wydział Akademii Pedagogicznej Kraków 2001