Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Poetycki apel o sprawiedliwość

05/11/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 369 razy
Finał XVII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. Kan. Józefa Jamroza Kapłana – Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”

W sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej, wśród licznie zgromadzonych mieszkańców i przyjezdnych gości, na uroczystości poświęconej pamięci Ks. Kanonika Józefa Jamroza połączonej z finałem XVII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. Kan. Józefa Jamroza Kapłana – Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” już po raz siedemnasty rozległ się poetycki apel o sprawiedliwość w związku z morderstwem dokonanym na Ks. Kan. Józefie Jamrozie w nocy z 10/11 grudnia 2001r. na plebani w Jelczu – Laskowicach w diecezji wrocławskiej.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 400 uczestników, którzy nadesłali 1250 pac. Znaleźli się wśród nich twórcy z USA, Niemiec, Hiszpanii i Włoch oraz z całej Polski.
Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu są Burmistrz Anna Pękała i Przewodniczący Rady Miasta Janusz Matoga, którzy zaszczycili uczestników swoją obecnością, docenili talenty laureatów przybyłych z różnych stron kraju oraz podkreślili duże zasługi konkursu jako promocji miasta Mszana Dolna. Na uznanie zasługuje kolejny współorganizator konkursu - Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba oraz Dyrektor Piotr Armatys i pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.
Patronat medialny nad konkursem sprawuje „Nasz Dziennik” i „TV28”.

Jury w składzie:  Agnieszka Sasal – filolog, radna Rady Miasta Mszana Dolna, dyrektor Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej; Władysława Anna Jamróz – poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka; pod przewodnictwem Ks. Janusza Kozłowskiego – poety i krytyka literackiego z Kraśnika, przyznało wiele nagród i wyróżnień w kilku kategoriach.

Werdykt odczytała Władysława Anna Jamróz, siostra zamordowanego Kapłana, patrona konkursu. W swoim wystąpieniu podczas gali podkreśliła, że konkurs nieprzerwanie odbywa się od 2003 roku. Jest on poetyckim wołaniem o sprawiedliwość w związku z morderstwem dokonanym na ks. Kanoniku Józefie Jamrozie. Do dzisiaj niewyjaśnione zostały okoliczności jego śmierci (w nocy z 10/11 grudnia 2001r. w Jelczu – Laskowicach dokonano zbrodni, okradziono plebanię i zbezczeszczono zwłoki zamordowanego Kapłana).

Celem konkursu jest nie tylko upamiętnienie męczeńskiej śmierci niewinnego kapłana, mojego brata ale też  realizowanie jego wysiłków duszpasterskich, bowiem Ks. Kan. Józef Jamróz pragnął, aby wiara ludzi była autentyczna, by w relacjach międzyludzkich dominowało wrażliwe ludzkie serce – zaznaczyła Władysława Anna Jamróz. Dlatego każdy autor, który w swojej twórczości promuje wartości chrześcijańskie, może liczyć na uznanie konkursowego jury.

W dzisiejszym zagrożonym złem i dewiacjami świecie potrzeba wzbudzać w ludzkich sercach wiarę i odwagę autentycznego wyznawania jej – akcentowała siostra ks. Jamroza.
Jak zaznaczyła w wypowiedzi dla mediów, w nadesłanych na konkurs pracach widać wrażliwość autorów na obecną sytuację w Polsce.
Wiele utworów dotyczy uczuć towarzyszących osobom wierzącym wobec fali, profanacji świętych symboli, która przetoczyła się przez polskie miasta – mówiła Władysława Anna Jamróz.
Podkreśliła również, że finał tegorocznego konkursu odbywa się w październiku – miesiącu, który Ojciec Święty Franciszek ogłosił Nadzwyczajnym Miesiącem Maryjnym. Hasła konkursowe również niosą misyjne przesłanie: troskę o autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka.

Z kolei mszańska poetka Barbara Stożek wygłosiła apel potępiający zbrodnię dokonaną na niewinnym Kapłanie, szlachetnym Synu Orkanowskiej Ziemi. Wyraźnie zaakcentowała, że Ks. Kan. Józef Jamróz to góralski ks. Popiełuszko.
Poetki z Rabki - Zdroju, ubrane w stroje regionalne, zaprezentowały pieśni ułożone ku pamięci zamordowanego ks. Józefa Jamroza.

W KATEGORII POEZJA:
I nagrodę specjalną otrzymali: ks. prof. Bronisław Jakubiec z USA, ks. prof. Józef Pyrek z Krakowa
i ks. Kazimierz Piwowarczyk z Regulic;
I nagrodę zdobyli: Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy, Bogumił Wtorkiewicz z Kielc
i prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego;
II nagrodę otrzymali: Leokadia Baran z Krakowa, Janina Ożóg z Krakowa;
III nagrodę otrzymali: Maria Piniańska z Nowego Sącza, Violetta Rachwał z Wadowic i Teresa Kopczyńska z Niemiec;
Wyróżnienia specjalne zdobyli: Antoni Bosak z USA, Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Jolanta Maria Grotte z Warszawy, Michał Janusz z Lublińca, Tadeusz Puzia z Jasienia koło Brzeska, Zbigniew Edmund Połoniewicz z Ostródy, Robert Piszcz z Nowego Targu, Andrzej Sikorski z Poznania, Tomasz Piotr Krawczuk z Krzyszyna, Ewa Janiszewska z Częstochowy, Marianna Machlawska z Krakowa, Joachim Mielke z Zakrzewa, Irena Molenda z Dąbrowy Górniczej, Krystyna Igras z Pokrówki koło Chełma, Czesława Chaczko z Jawora, Jarosław Strybe z Jastrzębia-Zdroju.

W KATEGORII POEZJA GWAROWA:
Nagrodę otrzymali:
Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Anna Lenart z Rabki Zdroju, Anna Waluś Sikoń z USA, Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego, Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego, Zofia Papież z Rabki Zdroju.

W KATEGORII WSPOMNIENIA:
I nagrodę specjalną
zdobyli: Irena Piwowar z Bielska Podlaskiego, Janina Firlej z Męciny, prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego;
II nagrodę otrzymali: ks. Władysław Łukasik z Kąt Starych, Robert Piszcz z Nowego Targu.

W KATEGORII PROZA:
I nagrodę specjalną
zdobyła Bogumiła Czesława Olaniecka z Hiszpanii
I nagrodę otrzymali: Zbigniew Broński z Krosna, Jolanta Maria Grotte z Warszawy, Bogumił Wtorkiewicz z Kielc, prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego, Robert Piszcz z Nowego Targu;
II nagrodę otrzymali: Krystyna Korejwo z Olsztyna, Piotr Fałczyński z Ołoboku;
III nagroda: Helena Maria Stosio z Wałbrzycha;
Wyróżnienie specjalne: Urszula Wada Góra z Czeladzi;
Wyróżnienie: Krystyna Leszkowicz z Kozienic, Wiktor Musiał z Lwówka.

W KATEGORII MALARSTWO:
I nagroda:
Anna Bogucka z Zakopanego, Anna Wilamowska z Milanówka
Wyróżnienie: Emilian Wilamowski z Milanówka

W KATEGORII GRAFIKA:
I nagroda specjalna:
Bogumił Wtorkiewicz z Kielc.

W KATEGORII TWÓRCZOŚĆ DZIECI I MŁODZIEŻY
przyznano wiele nagród i wyróżnień. Otrzymali je uczniowie ze szkół w Italii, w Jaworznej, Ujanowicach, Sechnej, Stanisławowie Pierwszym, Jastrzębiu Zdroju, Białobrzegach, Jurkowie, Birczy, Leszczawie Dolnej oraz Mszanie Dolnej.

Laureatką konkursu w kategorii „Poezja” została Helena Kania z Kasinki Małej. Jej wiersz „Przyszłość” ujął serca jury:

PRZYSZŁOŚĆ

Każdy, kto rodzi się na ziemi
Przyszłość ma w gwiazdach zapisaną.
Często świetlistą i radosną,
Jak również mroczną, niezbadaną.

Żyjemy  swoim ziemskim życiem
I wiele starań wciąż czynimy,
A mimo wszystko przeznaczenia
Sami niestety nie zmienimy.

Tak często człowiek zadufany
I według siebie pełen mocy,
Staje pewnego dnia bezradny
I Boga wzywa do pomocy.

Bóg zawsze spieszy  na ratunek
Lecz często pomoc tą mijamy.
Trwając w skorupie swych wymagań
Tylko na sobie się skupiamy.

On nas doświadcza w różny sposób
Gdyż pragnie byśmy się zbudzili.
I oprócz siebie na tym świecie
Potrzeby innych zobaczyli.

Kroczmy więc ścieżką swego życia,
Pełni  pokory i miłości.
Budując nasze ziemskie życie
Bez pychy, gniewu i zazdrości.

Patrzmy z nadzieją w naszą przyszłość
By radość, wiarę swą zachować.
Z godnością przyjąć, co Bóg zsyła,
Cieszyć się wszystkim i dziękować.

Bezwarunkowa wiara w Boga.
W życiu człowieka wiele zmienia.
Odzyskać spokój nam pozwala
Gdyż odkrywamy sens istnienia.

Na zakończenie uroczystości został ogłoszony kolejny XVIII Konkurs, na który w ciągu całego roku, aż do 20 września 2020r., mona nadsyłać utwory.
Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej: www.morderstwokaplana.com ora www.wajamroz.cba.pl

Władysława Anna Jamróz
fot. Miejski Osrodek Kultury w Mszanie Dolnej