z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Oni tutaj są

11/10/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 659 razy
Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu zrealizowała innowację pedagogiczną, której efektem jest przypomnienie tragicznych wydarzeń, jakich społeczność tej miejscowości doświadczyła w lipcu 1943r. oraz upamiętnienie ofiar tych zdarzeń.

Podczas uroczystości podsumowującej projekt mieszkańcy Lubomierza doświadczyli wzniosłych przeżyć.

„Oni tutaj są
Są nadziei promiennym znakiem

Ich krew do nowego życia budzi nas
Świat się kręci, czas płynie, a pamięć wciąż żywa.
Dobre słowa niezmiennie wciąż w uszach brzmią.
To, co dobre i święte, ze światem wygrywa,
Bo uczynki z miłości na wieki są”

- te słowa hymnu beatyfikacji franciszkańskich Męczenników z Peru odśpiewane przez członków chóru parafialnego rozpoczęły Mszę Świętą odprawioną w kościele p. w. św. Józefa w Lubomierzu. Ich treść i przesłanie wypełniły mały lubomierski kościółek szczególnym wzruszeniem. Wszyscy zebrani na uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji uczestników tragicznych wydarzeń z 3/4 lipca 1943r.  poczuli, że „Oni tutaj są” – świadkowie nadziei, świadkowie historii - mieszkańcy wsi i zakonnicy, których niemieccy żołnierze zebrali na placu przykościelnym, aby oskarżyć o współpracę z partyzantami.

Uroczystości w Lubomierzu  przewodniczył ksiądz rodak,  ojciec Stanisław Kozyra, a  kazanie wygłosił proboszcz parafii św. Józefa w Lubomierzu o. Piotr Głód, który przypomniał historię pacyfikacji wsi i spalenia przez Niemców klasztoru - plebanii oraz dzieje trzech braci franciszkanów, którzy zostali pojmani i trafili do obozu. Podczas kazania padły również słowa apelu o pamięć i szacunek dla historii Polski, dla minionych pokoleń, którą wszyscy Polacy są winni jako współobywatele tego pięknego kraju. Po zakończeniu Mszy Świętej niezwykle uroczyście poświęcono i odsłonięto tablicę upamiętniającą wspomniane osoby i wydarzenia z 1943 roku. Odsłonięcia dokonał Sebastian Ogiela, który jako 17 – letni chłopiec doświadczył okrucieństwa niemieckich okupantów. Wzruszenie na twarzy tego jednego z najstarszych mieszkańców Lubomierza było największą nagrodą dla wszystkich osób, które zaangażowały się w wykonanie pamiątkowej tablicy; utwierdziło ich w przekonaniu, że takie inicjatywy mają głęboki sens i są potrzebne zarówno dla starszego jak i młodszego pokolenia.

Splendoru uroczystości dodała obecność znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się: Wójt Gminy Mszana Dolna –  Bolesław Żaba, Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu – Dariusz Leśniak, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Młodych Talentów z Lubomierza- Danuta Kowalczyk, Sołtys wsi Lubomierz – Kamil Wojtyczka, Radni tej miejscowości – Jan Wojciarczyk i Krzysztof Gniecki, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej i Związku Podhalan z Lubomierza oraz miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2. Na Mszy Świętej nie zabrakło również mieszkańców wsi, nauczycieli i uczniów oraz Jadwigi Baran-Stożek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu. To właśnie w kierowanej przez nią placówce w roku szkolnym 2018/2019  realizowana była innowacja  pedagogiczna o tematyce historycznej pt. „Bliskie spotkania z historią – ocalić od zapomnienia” współfinansowana przez Urząd Gminy Mszana Dolna. W projekcie tym podjęto szereg zadań mających na celu zapoznanie uczniów z wojenną historią  ich „Małej Ojczyzny”, zebranie wspomnień mieszkańców Lubomierza na temat II wojny światowej i wydanie ich w formie książkowej oraz wykonanie tablicy upamiętniającej dramatyczne wydarzenia z 1943 roku.

Zakończenie uroczystości  odbyło się w murach lubomierskiej jedynki, gdzie zaproszonych na uroczystość gości podjęto obiadem. Mogli  oni również zapoznać się z zadaniami realizowanymi w trakcie trwania projektu i jego promocji. Zebrani goście byli pod wrażeniem intensywności działań i pełni podziwu dla takich inicjatyw. 

Pamiątką po przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu  innowacji jest również film, który można obejrzeć klikając w link: https://www.youtube.com/watch?v=vseniP44PuI&feature=youtu.be

            Dorota Węgielska