Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Niemal 640 nowych szans na powrót Konrada do zdrowia

04/02/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 1403 razy
Dzięki weekendowej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku baza Fundacji DKMS poszerzyła się o 638 nowych osób.

W dniach od 1 do 3 lutego b.r. zarejestrować się można było w 20 punktach zlokalizowanych na terenie Gminy Mszana Dolna, Miasta Mszana Dolna, Miasta Rabka - Zdrój, Gminy Niedźwiedź oraz w OSP Słopnice Dolne. Głównym powodem organizacji tego przedsięwzięcia było znalezienie niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego” dla Konrada Nawary, który po powrocie z leczenia w Izraelu musi poddać się przeszczepowi komórek macierzystych. Czy to się udało? Jeszcze tego nie wiemy. Teraz czas na swoje działania ma  Fundacja DKMS -  musi przeprowadzić szereg badań, aby stwierdzić zgodność genetyczną kandydatów na dawców i Konrada. Pewne jest jednak to, że im więcej potencjalnych dawców, tym szanse na odnalezienie tego szczególnego „bliźniaka” są większe.

Proces rejestracji dawców nie został zakończony. W dalszym ciągu pakiet rejestracyjny można zamówić przez Internet i bezpłatnie odesłać do Fundacji. Ta prosta procedura opisana jest dokładnie na stronie www.dkms.pl. Tam też można dowiedzieć się o szczegółach samej rejestracji, poznać opinie dawców rzeczywistych, czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także poznać procedury  przebiegu przeszczepu, a przy okazji obalić wiele krążących na ten temat „mitów”. Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości, może je rozwiać w osobistej rozmowie z przedstawicielem Fundacji DKMS dyżurującym przy infolinii: 22 8829400.

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli podzielić się cząstką siebie i podjęli decyzję o rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku podczas akcji zorganizowanej głównie dla Konrada Nawary z Olszówki – wyrazy wdzięczności przekazuje Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna. Robiąc coś dla innych tak naprawdę pomagamy sobie; nie ma bowiem większego spełnienia niż podarowanie komuś życia. Ponawiam więc swój apel o świadomą i przemyślaną rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku. Na terenie całego kraju wyznaczone są punkty, w których wypełnić można formularz weryfikacyjny i oddać pobrany wymaz. Taki pakiet zamówić można również przez Internet i odesłać na adres Fundacji. Ta procedura jest bezpłatna. Wystarczy tylko kilka minut, które dla nas nie mają większego znaczenia, a komuś (mam nadzieję, że przede wszystkim naszemu Rodakowi) uratować mogą życie. Słowa wdzięczności kieruję również do wszystkich wolontariuszy zaangażowanych w weekendową akcję – dodaje gospodarz Gminy. Myślę, że podejmowane przez Was wszystkich inicjatywy są najlepszym dowodem Waszej przyjaźni z Konradem.

Magda Polańska
fot. Kinga Kaciczak