Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


LKS WITÓW Mszana Górna świętował dwie dekady działalności

08/08/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1492 razy
Na stadionie sportowym w Mszanie Górnej odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 20 – lecia działalności Ludowego Klubu Sportowego „WITÓW.

Zarząd Klubu postanowił uczcić swoją działalność  zapraszając na uroczystość wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania i wspierali go przez cały okres aktywności sportowej.

Na jubileusz zaproszono władze  sportowe różnych szczebli: Małopolski Związek Piłki Nożnej, Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Nowym Sączu, Limanowski Podokręg Piłki Nożnej (który, na uroczystość przybył „w komplecie” -  z prezesem Stanisławem Strugiem na czele; Zarząd reprezentowali:  Józef Król,  Stanisław Olesiak, Henryk Pazdur i Jan Kunek), Powiatowe Zrzeszenie LZS w Limanowej (które reprezentowali: Jerzy Kokot - Prezes Zrzeszenia i Marta Jelonek - Sekretarz LZS). Władze Gminy Mszana Dolna reprezentowała Katarzyna Szybiak - Zastępca Wójta; obecny był również były wójt Gminy, Stanisław Potaczek.  Na uroczystość licznie przybyli byli i obecni  zawodnicy LKS WITÓW; było to dla nich wielkie przeżycie.

Przed uroczystością rozegrano mecz wspomnień, w którym starli się zawodnicy, którzy tworzyli początki klubu, z obecnymi zawodnikami. W zmaganiach na murawie nie chodziło jednak o wynik, ale dobrą zabawę i wspomnienia, jakie towarzyszyły zawodnikom, którzy już nie biorą aktywnego udziału w rozgrywkach.

Prezes Klubu po powitaniu gości przedstawił krótką historię klubu. W swoim wystąpieniu wspomniał, że ściśle łączy się ona z historią samorządu Gminy Mszana Dolna:

Działalność Klubu rozpoczęła się w 1997 roku. Po rozdzieleniu się Gminy od Miasta Mszana Dolna grupa działaczy sportowych pod przewodnictwem Stanisława  Białonia podjęła starania o powołanie gminnego klubu sportowego i włączenie się tym samym do rozgrywek limanowskiej ligi piłkarskiej – przypomniał Białoń. Po  rejestracji Ludowego Klubu Sportowego Witów Mszana Górna, w sezonie 1997/1998 przystąpiono do rozgrywek.  Pierwszy Zarząd tworzyli: Stanisław Białoń - prezes, Maciej Gunia - wiceprezes, Piotr Pajdzik – sekretarz, Stanisław Pajdzik skarbnik oraz Krzysztof  Domiter,  Marian Kołodziejczyk, Wiesław Wojciarczyk, Józef Skiba, Zbigniew Kuś. Pierwsze mecze odbywały się  na boisku obok szkoły w Mszanie Górnej oraz innych boiskach, które zechciały przyjąć sportowców. W 1999 roku, dzięki dużemu zaangażowaniu działaczy sportowych, z prezesem Białoniem na czele oraz ówczesnych władz Gminy Mszana Dolna wybudowano i oddano do użytku klubu stadion sportowy. Klub swoim kosztem wybudował  zaplecze dla zawodników pozyskując na ten cel blaszaki, które przystosował do własnych potrzeb.  W październiku 2014 roku, dzięki staraniom władz Gminy z Wójtem Bolesławem Żabą, wybudowano nowe zaplecze klubowe na potrzeby zawodników WITOWA i ich gości.  

LKS WITÓW to nie tylko piłka nożna - podkreślił Stanisław Białoń. W 2000 roku, z inicjatywy Krzysztofa Jarosza, powstała i działała do 2015 roku sekcja narciarstwa biegowego odnosząca znaczne sukcesy na różnego rodzaju zawodach w kraju i za granicą. Od 2016 roku sekcja narciarska utworzyła swój klub Witów- ski, nadal korzysta jednak z pomieszczeń klubowych.

Na przełomie 20 lat działalności klubu miało miejsce wiele wydarzeń sportowych; były wzloty do wyższej klasy piłkarskiej, ale też nie obyło się bez spadków – swoje wystąpienie podsumował prezes LKS WITÓW. Jest to normalne w tej działalności sportowej. Jednego jednak  nie zabrakło - wielkiego ducha sportowego i chęci utrzymania klubu.  Dlatego należą się podziękowania działaczom i Zarządowi klubu za wielki upór i działanie mimo wielu przeciwności.

Każda rocznica, czy święto, jest okazją do uhonorowania  i przypomnienia sobie o osobach, które w szczególny sposób zapisały się w historii organizacji. Nie inaczej było w Mszanie Górnej. Z okazji Jubileuszu 20 - lecia  Klubu wyróżnieni zostali działacze i sportowcy:

- decyzją Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Nowym Sączu Stanisław Białoń został odznaczony medalem „Zasłużony Działacz Małopolskiego Związku Piłki Nożnej”;

- Andrzej Niedojad odznaczony został medalem „Ambasador”

- „Medalem 40- lecia” udekorowany został Bolesław Żaba, Tadeusz Patalita, Edward Gacek, Piotr Pajdzik, Krzysztof Kuś, Waldemar Wieczorek, Paweł Lekki.

Dekoracji w imieniu władz OZPN w Nowym Sączu dokonał Stanisław Strug.

Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Limanowej wyróżniło zasłużonych działaczy i sportowców Złotą, Srebrną i Brązową odznaką „Zasłużony Działacz LZS”.

Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz LZS” wyróżniono Andrzeja Niedojada, Józefa Malca, Krzysztofa Kusia, Marcina Kuca, Edwarda Gacka, Stanisława  Skibę, Piotra Pajdzika.

Srebrną Odznakę „Zasłużony Działacz LZS” otrzymali: Zbigniew  Rapacz, Krzysztof  Domiter, Stanisław Pajdzik, Leszek Filipiak, Adam Myszogląd, Maciej Gunia i  Krzysztof Jarosz.

Brązową Odznaką „Zasłużony Działacz LZS” wyróżniono: Kazimierza Bierówkę, Pawła Mackiewicza, Marka Wcisło, Pawła Lekkiego i Waldemara Wieczorka.

Dekoracji odznakami dokonali: Jerzy Kokot - prezes Zrzeszenia LZS w Limanowej oraz sekretarz Zrzeszenia - Marta Jelonek.

Limanowski Podokręg PN z okazji Jubileuszu wyróżnił dyplomami: Stanisława Janię, Andrzeja Niedojada, Piotra Pajdzika, Andrzeja Dębskiego,  Jerzego Wójciaka, Stanisława Cichańskiego, Bolesława Żabę, Stanisław Potaczka, Tadeusza Patalitę, Józefa Kowalczyka, Krzysztofa Kusia i Józefa Malca.

Wręczył je Stanisław Strug, Prezes Limanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej. Gratulując  wyróżnionym życzył dalszych sukcesów sportowych jak również wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.

Zarząd Klubu również przygotował dla gości i zawodników listy gratulacyjne i okolicznościowe proporce, dziękując wszystkim za pomoc i  zaangażowanie na rzecz klubu. Szczególne podziękowania prezes Stanisław Białoń złożył Wójtowi Gminy za okazaną pomoc oraz wsparcie finansowe Jubileuszu.

                                                                                               Stanisław Białoń
fot. Jarek Czyszczoń