z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, iż począwszy od dnia 7 maja 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 730 do 1400. Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Dbajmy o czystą atmosferę!

22/10/2015, dodał: Magda Polańska czytano: 6249 razy
Atmosfera – chociaż jej nie widać – jest dobrem, z którego korzystamy przez cały czas. Z każdym oddechem pobieramy z niej życiodajny tlen.

Warto więc uświadomić sobie, jak ważny jest stan powietrza. Od tego, czy jest czyste, zależy nasze zdrowie! W okresie sezonu grzewczego podczas bezwietrznej pogody i braku opadów atmosferycznych, stężenia pyłu zawieszonego przekraczają normę dobową nawet kilkukrotnie. Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nie tylko zwartych aglomeracji miejskich, ale również stref pozamiejskich - występuje wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z indywidualnym ogrzewaniem budynków. Spalanie węgla, często bardzo złej jakości (nierzadko z domieszką odpadów komunalnych) w starych piecach grzewczych o niekorzystnych parametrach sprawnościowo-energetycznych powoduje uwalnianie do naszego najbliższego otoczenia szeregu różnych substancji chemicznych. Rodzaj występującego zanieczyszczenia zależy od składu chemicznego użytego paliwa i skuteczności procesu spalania. Przy niekorzystnych warunkach emitowane zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się niezmiernie powoli i powodują znaczące i odczuwalne zanieczyszczenie powietrza.
Pył obecny w powietrzu może zwiększać ryzyko zachorowalności i śmiertelności z powodu chorób płuc i układu krążenia, a także zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów – mówi profesor Wojciech Hanke, krajowy konsultant ds. zdrowia środowiskowego.

Czy wiesz, że:

  • Zanieczyszczenia z domowego komina rozprzestrzeniają się i opadają głównie w promieniu 10-krotności jego wysokości, czyli na Twój dom i najbliższe otoczenie!
  • Ponad 40 tyś. osób co roku umiera na choroby wywołane złym stanem powietrza - to więcej ofiar niż w wypadkach drogowych!
  • Pył pochodzący ze spalania złej jakości węgla i śmieci może być bardziej toksyczny od tego z fabryki czy lokalnej ciepłowni. Dzieje się tak dlatego, że temperatura osiągana w domowych piecach jest za niska, aby wszystko dokładnie spalić. Dla porównania, miejskie spalarnie śmieci mają tak wysoką temperaturę spalania, że styropian zamienia się w nich w wodę i dwutlenek węgla!
  • Skutki niskiej emisji, takie jak na przykład nowotwory, mogą pojawić się dopiero po wielu latach od zatrucia organizmu zanieczyszczonym powietrzem!
  • 6 polskich miast znalazło się w grupie 10 europejskich miast z najgorszą jakością powietrza. „Niska emisja” to nie tylko problem Ślązaków i Małopolan,  ale całego kraju, który jest liderem w produkcji szkodliwych zanieczyszczeń ze spalania paliw w małych instalacjach kotłowych i paleniskach domowych!
  • Niebezpieczne związki chemiczne, składniki niskiej emisji wnikają do gleby, a także w rosnące warzywa i owoce!
  • Niska emisja przyczynia się do występowania smogu, kwaśnych deszczy i podwyższenia średniorocznych temperatur w tym i zmian klimatu!
  • Związki chemiczne znajdujące się w niskiej emisji potrafią rozpuścić cement budowlany!

Red. Małgorzata Leśniak

Źródło:

  1. Strona internetowa projektu: Tworzymy atmosferę    http://tworzymyatmosfere.pl
  2. Strona internetowa projektu: "Nie dla Niskiej Emisji!" czyli czy wiesz czym oddychasz?   http://czymoddychasz.pl
  3. Niska Emisja od przyczyn do sposobów eliminacji, Monografia, Redakcja Naukowa Michał Kaczmarczyk, Kraków 2015