Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Mszana (Gmina Mszana Dolna) rządzi!

24/06/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 1042 razy
18 i 19 czerwca b.r. kreatorzy marki Gminy Mszana Dolna zaprezentowali walory swojego regionu w Wysowej – Zdroju.

Okazją do tego było seminarium Akademii MILA  „Animacja w społecznościach lokalnych”, które zgromadziło przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej z całej Małopolski.  Dwudniowe spotkanie było okazją do prezentacji projektów realizowanych w ramach Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, wymiany doświadczeń i pokazania tego, co w każdym z regionów najcenniejsze. Organizatorzy przedstawili również przykłady nowych inicjatyw w społecznościach lokalnych opartych o marki, ekomuzea, questing, rodzinne pasje i usługi świadczone na rzecz mieszkańców.

Nie bez kozery trzeba stwierdzić, że drugi dzień seminarium należał do Gminy Mszana Dolna. Owszem, w przykładach prezentowanych podczas wykładów pierwszego dnia marka Zagórzańskie Dziedziny pojawiała się wielokrotnie, jednak  drzemiącą w regionie objętym marką siłę jej kretorzy pokazali drugiego dnia konferencji. „Zagórzańscy Pasjonaci” zaprezentowali swoje rękodzieło, coraz bardziej docenianie nie tylko przez Polaków. Pasieka „Bartek” z Kasinki Małej pokazała jaka moc drzemie w naturze – ziołach, miodzie i innych wyrobach pszczelich. O podniebienia uczestników spotkania zadbała Janina Kochniarczyk z Łętowego – producentka serów – częstując obficie swoimi wyrobami: produkowanymi we własnym gospodarstwie rolnym serami żółtymi i smakowymi oraz tradycyjnym sernikiem. Korbaczem poczęstowała Stanisława Wojciarczyk z Lubomierza, a serkami a’la oscypek – Monika Kościelniak z Olszówki. Zachwytom nie było końca… Dopełnieniem pięknej prezentacji Zagórzan był występ rodzinnej kapeli Kościelniaków skupionej w stowarzyszeniu „Pod Cyrlom”. Olszowianie porwali wszystkich do wspólnego śpiewu, a niektórych nawet do tańca! Barwne stoisko Zagórzańskich Dziedzin cieszyło się ogromnym zainteresowaniem; posypały się zamówienia na warsztaty, których ofertę przygotowano w ramach prac nad budowaniem marki; Zagórzańskie Dziedziny nawiązały współpracę z różnymi podmiotami z całej Małopolski. Powodzeniem cieszyły się  informatory dot. Gminy Mszana Dolna oraz oferta Bazy Lubogoszcz z Kasinki Małej, gospodarstwa agroturystycznego „U Grażynki”, również z Kasinki Małej i ogród Państwa Zawodników w Łostówce zlokalizowany na Małopolskim Szlaku Ogrodów; sobą i prezentowanymi przez siebie wyprawami questowymi uwodził skutecznie Jasiek – góral zagórzański – zapraszając na szukanie skarbów u Zagórzan. Zewsząd słychać było głosy uznania: „Mszana rządzi!”

Zobaczyliśmy przykłady innych marek lokalnych, w tym, uznanej już marki „Dolina Karpia” – podsumowują mieszkańcy Gminy Mszana Dolna. Możemy czerpać i uczyć się od najlepszych. Mimo, że przed nami jeszcze długa droga do pokonania i ciężka praca do wykonania, już teraz pokazaliśmy małą zapowiedź tego, co czeka Zagórzańskie Dziedziny w przyszłości. Z Wysowej wyjechaliśmy z przekonaniem, że możemy być dumni z naszego dziedzictwa, na którym budujemy markę Gminy Mszana Dolna, ale też z dotychczasowych działań, które przynoszą już konkretne efekty.

Zarówno spotkanie w malowniczej, uzdrowiskowej miejscowości, jak i działania  w zakresie kreacji marki lokalnej Gminy Mszana Dolna realizowane są w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sadecki” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020 w ramach Priorytetu IX „Region Spójny Społecznie”, Działanie 9.3. „Wsparcie Ekonomii Społecznej”.
Organizatorem seminarium „Animacja w społecznościach lokalnych” była Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych - Mila; wspaniałą, ciepłą atmosferę zapewniła wszystkim uczestnikom jego prowadząca – Olga Gałek – wiceprezes tej organizacji.

Magda Polańska