z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, iż począwszy od dnia 7 maja 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 730 do 1400. Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Podążając za wskazaniami questu poznasz historię Bulandy

02/05/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 4172 razy
Lubomierz to druga miejscowość w Gminie Mszana Dolna, w której przeżyć będzie można wspaniałą przygodę podążając wyprawą questową.

Autorzy tej formy aktywnego wypoczynku, w którym łączy się elementy historii, tradycji, kultury, przyrody i ruchu na świeżym powietrzu, tym razem postanowili przybliżyć wszystkim człowieka, który nie tylko dla lubomierzan stał się legendą. Questowi turyści w Lubomierzu będą mieli okazję spotkać osobiście słynnego Tomasza Chlipałę. Bulanda oprowadzając „odkrywców” po okolicy umili im czas opowiadając wielce ciekawe historie. Wielu interesujących rzeczy dowiedzą się również mieszkańcy Lubomierza. Na koniec wyprawy, na tych,  którzy rozwiązali wszystkie zagadki ukryte „po drodze” i prawidłowo odgadli hasło questu, czekała będzie nagroda, a może nawet dwie… Start wyprawy przewidziany jest w drugiej połowie maja b.r.

Dwa dni warsztatowe, które twórcy questu w Lubomierzu  poświecili na jego stworzenie, dzieliła odległość dwóch kwietniowych tygodni, a warunki pogodowe trafiły się im skrajne. Była i zima i lato.  Przetestowali więc trasę niemal w każdych warunkach. Z całą pewnością można stwierdzić, że podążać śladami Bulandy można o każdej porze roku!

Wyprawa questowa w Lubomierzu to jedna z trzech tworzonych na terenie Gminy Mszana Dolna. Powstał już quest w Kasinie Wielkiej – u podnóża Śnieżnicy; jeszcze w maju powstanie również w Olszówce. W ramach projektu „zagórzańskiego” przygotowywane są również wyprawy w Mszanie Dolnej i Niedźwiedziu, które wraz z tymi gminnymi będą tworzyły spójną całość. Wiedzę merytoryczną i opiekę warsztatową przy ich kreacji zapewnia Krzysztof Florys z Fundacji Mapa Pasji. Zaproszenie do udziału w projekcie „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” finansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego, Typ projektu B (dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego) Zagórzanie otrzymali od Muzeum Orkana w Rabce Zdroju. W tworzenie wyprawy questowej w Lubomierzu bardzo zaangażowała się społeczność lokalna: mieszkańcy, wspólnota szkolna oraz bibliotekarka i czytelnicy Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubomierzu, a także miejscowy rzeźbiarz.

Magda Polańska