Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Czy produkt lokalny może być sztuką?

06/12/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 1291 razy
Po wielokroć tak! Uświadomili to sobie kreatorzy marki Gminy Mszana Dolna.

Podczas warsztatów zorganizowanych 3 grudnia b.r. jego uczestnicy przekonali się, że wytwarzanie serów może być sztuką; projektowanie ogrodu wiejskiego przywraca tradycję i nią jest; sztuką jest wykonanie ogrodu w szkle, czy własnoręczne stworzenie ozdoby, choćby świątecznej… Ważne jest, aby w tej sztuce wykorzystać własną kreatywność, a przede wszystkich używać produktów/surowców dostępnych w regionie, nawiązywać do lokalnych zwyczajów.

Prowadząca spotkania Olga Gałek, Członek Zarządu Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA, od samego początku procesu tworzenia marki Gminy Mszana Dolna zwraca uwagę na konieczność wykorzystywania potencjału drzemiącego w ludziach tutaj mieszkających, lokalnym środowisku oraz tradycjach tego regionu w przygotowaniu atrakcyjnych ofert turystycznych. Tematyka kolejnych spotkań jest dobierana właśnie w tym kontekście. Tym razem uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się o krótkim łańcuchu dostaw żywności (od pola do stołu), aspektach prawnych związanych z rejestracją produktu lokalnego oraz kosztami, jakie rejestrujący musi ponieść. Swoją wiedzą na ten temat podzieliła się Anna Tobiasz z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. W fascynujący świat wiejskich ogrodów oraz ich miniaturek przeniesionych do szklanych naczyń zabrała wszystkich kreatorów marki Anna Nowak z MODR w Karniowicach. Uczestnicy warsztatów na nowo odkrywali zapomniane już dzisiaj nieco rośliny, które jeszcze kilkanaście lat temu zdobiły wiejskie ogrody. Elżbieta Ząbczyńska, Prezes Stowarzyszenia Rękodzielników Zagórzańscy Pasjonaci, opowiedziała o projekcie przez nich realizowanym i zaprosiła do obejrzenia efektów ich pracy przedstawionej na ekspozycji. Można tam zobaczyć prawdziwe cudeńka ludzką ręką wykonane – gorsety mieniące się feerią barw, koszyki wiklinowe, ozdoby świąteczne z papierowej wikliny, wianuszki, materiałowe gwiazdki i serduszka, tak bardzo popularne w dekoracjach mieszkań, koronkowe serwety, wykonane z drewna maskotki…. Trudno wszystko wymienić. Był też czas na  pracę indywidualną uczestników spotkania – rąbek tajemnicy dot. swojego warsztatu uchylili rękodzielnicy, którzy pokazali w jaki sposób stworzyć ozdoby z papierowej wikliny. Tworzenie świątecznych choinek okazało się zajęciem bardzo ekscytującym! Miłą niespodzianką dla wszystkich obecnych na warsztatach był poczęstunek pysznymi serami wyprodukowanymi przez jedną z uczestniczek zajęć, która w tym zakresie ma już wypracowaną renomę.

Warto podkreślić, że grupa kreatorów marki Gminy Mszana Dolna dysponuje już różnorodnymi zagórzańskimi dziedzinami - wielokierunkową wiedzą i umiejętnościami, które jej uczestnicy wykorzystują w podejmowanych przez siebie działaniach. Docenić należy również ich zaangażowanie w sam proces oraz zainteresowanie ze strony mieszkańców Gminy Mszana Dolna, którzy dołączają do grupy, wnosząc nowe talenty.

Magda Polańska