Krzysztof Józef – muzyk regionalista

Urodził się 31.03.1926 roku w Mszanie Górnej, zmarł 16.07.1995 roku. Od dzieciństwa przejawiał zamiłowanie do muzyki podpatrując starszych muzyków. Człowiek prosty i skromny, walczący z przeciwnościami. Bieda panująca na ówczesnej wsi nie pozwalała rozwijać jego talentu muzycznego. Ważniejsza była praca w gospodarstwie niż jakieś zdolności. Dlatego też całe życie spędził w swojej rodzinnej wiosce, grywając od czasu do czasu na weselach i zabawach wiejskich.
W 1953 roku założył rodzinę. Jdnak muzyka dalej była bardzo ważna w jego życiu. W latach 70-tych XX w. nastąpił rozwój imprez folklorystycznych, w których Józef Krzysztof występował jako solista - skrzypek zdobywając wiele nagród i wyróżnień. W tym czasie swoją muzykę rodzinną założył Stanisław Ciężadlik z Mszany Dolnej i do swojego składu "dobrał" Józefa Krzysztofa. Kapela z dwoma prymistami zdobyła wiele nagród na festiwalach i przeglądach na terenie całego kraju, m. in. na Limanowskiej Słazie, w Bukowinie Tatrzańskiej, Nowym Sączu, Nowym Targu, Kazimierzu nad Wisłą, Jaśle, Wrocławiu i wielu innych miejscach.
Józef Krzysztof był zamiłowanym muzyk - regionalistą, szczególnie dbającym o kulturę Zagórzan, o jej korzenie.  Posiadał swój własny styl i manierę grania na skrzypcach; jego melodie ozdabiane były w specyficzny sposób, co niewątpliwie wyróżniało go spośród innych prymistów. Można śmiało powiedzieć, że był to taki zagórzański "Sabała". Ta sama melodia grana kilka razy przez Krzysztofa nigdy nie brzmiała tak samo; zawsze próbował coś zmienić, inaczej ozdobić niektóre fragmenty melodii. Był dumny ze swojego pochodzenia, godnie nosił strój zagórzański dając świadectwo swoich korzeni, a jego prosta i twarda mowa winna być przykładem dla językoznawców. Nagrania muzyki Józefa Krzysztofa znajdowały się w Radio Kraków. Dostępne sa równiez w archiwach Wojewódzkiego Ośrodka Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

Fot. archiwum rodzinne Józefa Krzysztofa

Bułgaria, sierpień 1986 r.

Nagrody i wyróżnienia