z ostatniej chwili
Wójt Gminy Mszana Dolna informuje, że w dniu 07 kwietnia 2023 roku (Wielki Piątek) Urząd Gminy Mszana Dolna będzie nieczynny Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Zakup węglaPomoc dla uchodzcowkontowybory-radniwybory soltysowBiuletyn informacji publicznejSzczepieniatransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowakoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjainformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyjakości powietrzaEkointerwencja

Aktualności


zobacz archiwum
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
12345
6789101112
1314151617
 • marzec
  17
  2023
  17:00
  Promocja albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle. Jan Fudala"

  Zagórzańskie Dziedziny oraz Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór w Zakopanem zapraszają na promocję albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle. Jan Fudala"

  17 marca 2023 r.

  Miejska Biblioteka Mszana Dolna

  Godz. 17.00

  W programie:

  - prezentacja albumu - dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk

  - projekcja filmu o wystawie prac Jana Fudali

  - wykład „Życie i twórczość Jana Fudali” - dr Katarzyna Ceklarz

  - zagórzański akcent muzyczny – kapela Kościolnioki z Olszówki (Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom)

  Podczas wydarzenia prowadzona będzie sprzedaż albumów (50 zł/szt.).

  Wstęp wolny

  Zapraszamy!

  Partnerzy wydarzenia: Miejska Biblioteka Mszana Dolna,  PTL Oddział Mszana Dolna

  "Zakopiańskie malarstwo na szkle. Jan Fudala" to czwarty album o malarstwie na szkle wydany przez Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, poświęcony nietuzinkowym artystom.  Jan Fudala, znany jako „Jasiek z Gorców”, był człowiekiem renesansowym, pisarzem, poetą, satyrykiem, instruktorem zespołów góralskich, znakomitym tancerzem i aktorem filmowym. Był także sportowcem, zawodnikiem, trenerem, wychowawcą młodzieży, muzealnikiem i społecznikiem. Ale nade wszystko był malarzem. Uprawiał witrochromię pozostawiając po sobie znaczącą spuściznę, rozproszoną pośród znajomych, przyjaciół i koneserów sztuki.

  W albumie znalazły się zdjęcia obrazów ze zbiorów prywatnych oraz zdjęcia archiwalne, m.in. ze zbiorów Piotra Kuczaja.

  Autorką tekstu do albumu jest Katarzyna Ceklarz, autorem zdjęć Paweł Murzyn. Koncepcję albumu i opracowanie przygotowała Małgorzata Wnuk.

  Jan Fudala pochodził z Olszówki lecz swoje osobiste i zawodowe życie związał z Zakopanem, Rabką i Kasina Wielką. Był m. in. współtwórcą zespołu regionalnego „Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej oraz Dyrektorem Muzeum in. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju; co więcej, był znawcą i wielkim miłośnikiem twórczości patrona tego miejsca dedykowanego kulturze ludowej Zagórzan. W 2004 roku wydał książkę pt. „Kto się cieszy, ten nie grzeszy”, która jest opowieścią z pogranicza fikcji i literatury faktu poświęconą rodzinie i ukochanemu przysiółkowi Olszówki „Jasionów”, skąd wywodzi się Ród Fudalów. Nade wszystko ukochał Gorce, nie dziwi więc fakt, że przydomek artystyczny jako sobie wybrał to „Jasiek z Gorców”.

1819
20212223242526
 • marzec
  26
  2023
  10:00
  Zagórzański Jarmark Wielkanocny

  W najbliższą niedzielę, 26 marca, na dwa tygodnie przed świętami Wielkiej Nocy, gorąco zapraszamy na plac targowy w Mszanie Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Wielkanocnym pojawią się ozdoby, stroiki, bagniyńci, świąteczne wypieki i mazurki… Będą sery, miody i inne pyszności! Wielkanocny smak podkręci zupa scodra, czyli święconka. Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki przygotowało nie lada atrakcję -  specjalnej zagrodzie zaprezentują się maluchy z pokaźnego stada owiec. Istna zagórzańska zooterapia na czterech kopytach! Jarmark będzie trwał od godziny 10:00 do 16:00, ale lojalnie uprzedzamy: im wcześniej tym lepiej, bo wiadomo, co dobre szybko znika…

  W tym dniu, o godz. 14:00 w Lubomierzu odprawiona zostanie kolejna Zagórzańska Msza św. Tym razem oprawę muzyczną regionalnej Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta Mszana Górna.

  Wydarzenia organizowane są w ramach budowy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny i współpracy trzech zagórzańskich samorządów: Miasta i Gminy Mszana Dolna i Gminy Niedźwiedź.

  Patronat Honorowy nad Zagórzańskim Jarmarkiem Wielkanocnym objęli: Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz  Mieczysław Uryga Starosta Limanowski.

 • marzec
  26
  2023
  14:00
  Zagórzańska Msza św.

  26 marca 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.

  Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta Mszana Górna.

  Z uwagi na Wielki Post orkiestra nie będzie dodatkowo koncertować.
  W tym dniu nie będzie również okolicznościowego kiermaszu produktów lokalnych. Wszystkich zainteresowanych zakupem rękodzieła, stroików świątecznych, miodów, serów i innych świątecznych dobroci zapraszamy na Zagórzański Jarmark Wielkanocny odbywający się w tym dniu na Placu Targowym w Mszanie Dolnej.

  Zachęcamy wszystkich Zagórzan biorących udział w tej Mszy św. do ubrania się w zagórzański strój regionalny i zaprezentowania się w nim podczas wydarzenia. Będzie to forma popularyzacji naszej kultury i tradycji.

  Zagórzańskie Msze św. są odprawiane cyklicznie, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 14.00 - w okresie od kwietnia do września w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej, a od października do marca w kościele parafialnym w Lubomierzu. Uczestnictwo w wydarzeniu jest również okazją do podziwiania pięknych wnętrz zabytkowych świątyni.

  Zapraszamy do udziału w tych Mszach św. wszystkich Zagórzan, gości i turystów odwiedzających Zagórzańskie Dziedziny!

   

2728293031
mapkizagorzanskie_dziedzinywfos