z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Debata nad stanem wniosku

29/05/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 521 razy
27 maja b.r. w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Górali Polskich.

Zebraniu przewodniczył Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Dyskusja zaś koordynowana była przez Agatę Muchę reprezentującą Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Monikę Kurzeję, specjalistkę ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego MCK „Sokół”.

Etap prac zmierzający do wpisania kultury góralskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego dobiega końca. Poniedziałkowe rozmowy były uzupełnieniem dotychczasowej pracy depozytariuszy i przedstawicieli grup. Głównym założeniem jest utworzenie wniosku, który w sposób hermetyczny ujmie wszystkie regiony i przerodzi się w syntetyczną charakterystykę kultury góralskiej. Zadanie to niełatwe - choć lud karpacki stanowi jedną rodzinę, to każda grupa jest wyjątkowa i różni się w pewnych kwestiach. Nie dziwi więc fakt, że dyskusja wciąż trwa, a górale żywo debatują, byle niczego nie pominąć, a jednocześnie wypracować wersję wspólną.

Uczestnicy spotkania wzięli udział również w wernisażu wystawy fotograficznej Daniela Franka „Pocztówki z Sądecczyzny”, który zorganizowany został w ramach jubileuszu dziesięciolecia Zespołu Regionalnego „Mystkowianie” z Mystkowa. Wydarzenie to poprzedziła prelekcja Patryka Rutkowskiego pt. „Mystkowanie – zróżnicowanie kulturowe ziemi sądeckiej”. Wernisaż eksponuje barwne stroje Lachów Sądeckich i opiera się na ich dziedzictwie kulturowym - warto zobaczyć!

Następstwem wniosku i uzyskania wpisu na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego będzie plan ochrony obejmujący działania hamujące bądź niwelujące tendencje zanikowe kultury góralskiej. Zagórzanie biorą aktywny udział w tych pracach. Chętnych do włączenia się w nie zapraszamy do kontaktu – działajmy dla dobra wspólnego!

Klaudia Gawronek