z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, iż począwszy od dnia 7 maja 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 730 do 1400. Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Czy to już nasza nowa tradycja?

19/12/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 753 razy
Rok 2023 partnerzy i kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin, a właściwie należałoby napisać partnerki i kreatorki, kończą z sukcesem.

Podczas konferencji zorganizowanej w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach kobiety – liderki zagórzańskiej marki lokalnej odebrały nagrodę za zajęcie 1. miejsca w konkursie „Kobieta innowacyjna a przedsiębiorczość na obszarach wiejskich” w kategorii „Innowacyjna przedsiębiorczość” za przedsięwzięcie „Zagórzańskie Dziedziny – marka lokalna w zagórzańskiej spódnicy”. W tym samym konkursie, w kategorii „Innowacyjny produkt lokalny”, Dorota Kościelniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki otrzymała wyróżnienie w kategorii „Innowacyjny produkt lokalny” za „Warsztaty muzyczno-taneczne „ Pieca zadym nie troncojcie” z elementami biesiady zagórzańskiej, w tym krótkich łańcuchów dostaw”.

A program grudniowego seminarium w Karniowicach obfitował w zagórzańskie akcenty. Na zaproszenie Dominika Paska, Dyrektora MODR,  zaprezentowano działania zagórzańskich liderek pod marką lokalną. Dodatkowo przykładowe dziedzinne produkty pojawiły się też na okolicznościowym stoisku, którego doglądały Józefa Potaczek i Monika Kościelniak. Monika Kubik obficie częstowała swoimi Gorczańskimi serami certyfikowanymi Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie Dziedziny, zaś Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe (Józefa Węglarz, Krystyna Krzysztof, Danuta Węglarz, Anna Tęczar i Justyna Babuśka) karmiły  wszystkich rosołem z baraniny, zagórzańską zupą z korpieli na mleku, pierogami z suszonymi śliwkami, serkami i wędlinami z Łętowego oraz przepysznymi ciastami. Nie obyło się bez zagórzańskich kolęd i pastorałek wyśpiewanych na całe gardła przez Kapelę Kościelnioki z Olszówki oraz tradycyjnych życzeń podsypanych owsem. Świąteczne pozdrowienia od Zagórzan i okolicznościowe życzenia zgromadzonym przekazał również Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna – inicjator i koordynator Zagórzańskich Dziedzin. Wszystkie te dziedzinne chwile utrwaliła kamera TVP 3 Kraków, a materiał wyemitowano w wieczornej Kronice: https://krakow.tvp.pl/74725076/12122023-2130 (po 12 min.)

Jak widać - wzorem ubiegłego roku - jego końcówka to wyróżnienia i nagrody dla przedsiębiorczych Zagórzan, którzy swoje talenty, pasje i dziedzictwo postanowili przekuć w markowe produkty, usługi i inicjatywy. Czy to już nowa, zagórzańska tradycja? – z przymrużeniem oka zastanawiają się zagórzańskie kobiety.

Magda Polańska