z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Czy to już nasza nowa tradycja?

19/12/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 1034 razy
Rok 2023 partnerzy i kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin, a właściwie należałoby napisać partnerki i kreatorki, kończą z sukcesem.

Podczas konferencji zorganizowanej w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach kobiety – liderki zagórzańskiej marki lokalnej odebrały nagrodę za zajęcie 1. miejsca w konkursie „Kobieta innowacyjna a przedsiębiorczość na obszarach wiejskich” w kategorii „Innowacyjna przedsiębiorczość” za przedsięwzięcie „Zagórzańskie Dziedziny – marka lokalna w zagórzańskiej spódnicy”. W tym samym konkursie, w kategorii „Innowacyjny produkt lokalny”, Dorota Kościelniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki otrzymała wyróżnienie w kategorii „Innowacyjny produkt lokalny” za „Warsztaty muzyczno-taneczne „ Pieca zadym nie troncojcie” z elementami biesiady zagórzańskiej, w tym krótkich łańcuchów dostaw”.

A program grudniowego seminarium w Karniowicach obfitował w zagórzańskie akcenty. Na zaproszenie Dominika Paska, Dyrektora MODR,  zaprezentowano działania zagórzańskich liderek pod marką lokalną. Dodatkowo przykładowe dziedzinne produkty pojawiły się też na okolicznościowym stoisku, którego doglądały Józefa Potaczek i Monika Kościelniak. Monika Kubik obficie częstowała swoimi Gorczańskimi serami certyfikowanymi Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie Dziedziny, zaś Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe (Józefa Węglarz, Krystyna Krzysztof, Danuta Węglarz, Anna Tęczar i Justyna Babuśka) karmiły  wszystkich rosołem z baraniny, zagórzańską zupą z korpieli na mleku, pierogami z suszonymi śliwkami, serkami i wędlinami z Łętowego oraz przepysznymi ciastami. Nie obyło się bez zagórzańskich kolęd i pastorałek wyśpiewanych na całe gardła przez Kapelę Kościelnioki z Olszówki oraz tradycyjnych życzeń podsypanych owsem. Świąteczne pozdrowienia od Zagórzan i okolicznościowe życzenia zgromadzonym przekazał również Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna – inicjator i koordynator Zagórzańskich Dziedzin. Wszystkie te dziedzinne chwile utrwaliła kamera TVP 3 Kraków, a materiał wyemitowano w wieczornej Kronice: https://krakow.tvp.pl/74725076/12122023-2130 (po 12 min.)

Jak widać - wzorem ubiegłego roku - jego końcówka to wyróżnienia i nagrody dla przedsiębiorczych Zagórzan, którzy swoje talenty, pasje i dziedzictwo postanowili przekuć w markowe produkty, usługi i inicjatywy. Czy to już nowa, zagórzańska tradycja? – z przymrużeniem oka zastanawiają się zagórzańskie kobiety.

Magda Polańska