z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie nuty spadały na Rynek...

18/12/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 857 razy
Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie, w sobotę, 9 grudnia, marka lokalna Zagórzańskie Dziedziny została zaproszona do przygotowania prezentacji na krakowskim Rynku.

W ramach bogatego programu tego świątecznego wydarzenia wiele gmin otrzymuje możliwość prezentacji i promocji. Dla nas to sytuacja wyjątkowa, Zagórzańskie Dziedziny tworzą bowiem trzy samorządy: Miasto Mszana Dolna, Gmina Mszana Dolna i Gmina Niedźwiedź, więc wspólnymi siłami, podobnie jak wcześniej, w Centrum Handlowym M1, przygotowaliśmy stoisko prezentujące naszych partnerów i kreatorów. A, jako że również szła za tym oddana do naszej dyspozycji estrada, nie wyobrażaliśmy sobie na niej nikogo innego jak najlepszych muzycznych ambasadorów naszych dziedzin: rodzinę Kościelniaków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”.

Stowarzyszenie przygotowało zresztą nie tylko swoich muzyków, ale zadbało również o krakowskie, wymagające podniebienia – gorący barani rosół z ziemniakami kusił wychłodzonych turystów swoim aromatem, a jedyną „konkurencję” na stoisku miał tylko w postaci barszczu (również na baraninie!) z uszkami od kolejnego dziedzinnego partnera, Maćka Komenzy -Smakosza, który serwował go w dwóch wersjach: z mięsem i „vege”, z grzybami.

Wszystko, co zaprezentowaliśmy tego dnia na naszym stoisku, było wytworem rąk zdolnych Zagórzan: począwszy do zielonych wianków, ozdób z siana, świątecznych stroików, pszczelich świeczek, poprzez choinkowe bombki, szydełkowe ozdoby, drewniane zawieszki, obrazy na desce, na pierniczkach i serach gorczańskich skończywszy. Wiadomo, wszystko co prezentujemy pod znakiem marki musi być najwyższej jakości – tym bardziej, że doceniają to również turyści, którzy odwiedzają ten świąteczny market i szukają rzeczy niepowtarzalnych i wyjątkowych.

Wyjątkowy był również występ naszych muzyków – o godzinie 10:00 ze sceny przywitał nas Roman Gawrysiak z Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, równocześnie pełniący funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki „ARTIM” odpowiedzialnej za organizację wszelkich kiermaszów.

Zebrani pod sceną usłyszeli w pierwszej kolejności słowa, którymi kapela przedstawia się w kilku zwrotkach piosenki: „Przyjechali my tu żukiem i w taksówce, by Wom łopowiedzieć o piyknyj Łolszówce”. A potem już mogliśmy usłyszeć kolędy i pastorałki, ale też popularne góralskie piosenki. Pod sceną, kiedy pytano nas, skąd są ci górale, to tłumaczyliśmy, że to górale, ale zagórzańscy...

Muzyka łączy - nie ma różnicy, jakim językiem się posługiwali turyści, kiedy usłyszeli płynącą ze sceny melodię, mocne głosy, rzewne basy i współgrające z nimi skrzypce, tłum gęstniał - wyciągnięte w stronę sceny aparaty utwierdzały w tym przekonaniu.

Zarówno kilkukrotne występy, jak i sam udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym – uznanym za jeden z najlepszych jarmarków na świecie – to kolejne doświadczenie w naszych dziedzinnych działaniach.

Dziękujemy za wszelkie odwiedziny na naszym stoisku, przyjacielskie wsparcie, choćby płynące prosto z Kona Pod Baranami, pozdrawiamy jeszcze raz sąsiadów ze stoiska Gminy Zabierzów i dziękujemy za wiele ciepłych słów na nasz temat – to bardzo budujące! Razem tworzymy Zagórzańskie Dziedziny, wspieramy się w takich wydarzeniach i wspólnie kreujemy świetną grupę, która potrafi z odpowiednią oprawą pojawić się w Krakowie, a z jeszcze lepszym efektem wrócić do domu… Przecież kolejnego dnia, na miejscu, w Mszanie Dolnej organizowaliśmy nasz, Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy. U nas przecież, jak to zawsze, na bogato!

W Krakowie Zagórzańskie Dziedziny osobiście reprezentowali:

- Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki i Kapela Kościelnioki

- Maciej Komenza Wytwórnia Mrożonek „Smakosz” oraz „Lody i Spółka”

- Gmina Mszana Dolna

- Miasto Mszana Dolna

- Małgorzata Suder

- Lucyna Pazdur z Bazy Lubogoszcz w Kasince Małej

- Paweł Widzisz – Drewniane cuda z Kasinki

- Emilia Szywała

- Julia Niżnik

- Emilia Sochacka

Za wszelkie przekazane do promocji rękodzieło, wyroby i ozdoby świąteczne dziękujemy Kreatorom i Partnerom Zagórzańskich Dziedzin, zaś za nową ściankę wystawienniczą i drewnianą ladę w komplecie podziękowania kierujemy do Adriana Kościelniaka.

 

Partnerzy i Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin