z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzanie dumni z Polski

16/11/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 1068 razy
Dzień radości, dumy i chwały - tak podsumować można Narodowe Święto Niepodległości, które 11 listopada celebrowano hucznie w całej Polsce.

Miejscem szczególnie tętniącym życiem była tego dnia Warszawa. Krakowskie Przedmieście pękało w szwach od przybyłych z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jego zabytkowym terenie spotkać można było również Zagórzan.

Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej przyjechała na świętowanie niepodległości do stolicy już po raz czwarty. Festiwal „Niepodległa” organizowany pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego objął Scenę Muzyczną na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wystąpił Kamil Bednarek, Sara James i Karaś/Rogucki, Scenę Dziecięcą na placu Akademii Sztuk Pięknych oraz Scenę Tańców Polskich przed budynkiem MKiDN.

Krakowskie Przedmieście zamieniło się więc w wielką scenę festiwalową sięgającą od placu przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa po Pomnik Mikołaja Kopernika. Trasa ta stała się miejscem parad dla zespołów i grup artystycznych. Kasinczańscy orkiestranci wyruszyli z bram Uniwersytetu Warszawskiego o godzinie 13:00 i co pół godziny przemierzali trakt ulicy w rytm melodii góralskich i utworów patriotycznych. Charakterystyczne białe serdaki i czerwone spódnice wyróżniały się w tłumie świętującym wolną i suwerenną Polskę, a jednocześnie swoją barwą idealnie wpasowywały się do kolorów, którymi tego dnia mieniła się stolica.

Zgromadzeni mieli zatem co oglądać! Zabytkowe samochody przejeżdżające co godzinę, popisy szczudlarzy, występy taneczne z motywem przewodnim poloneza, prezentacja mody retro, pokazy bicykli czy w końcu parady muzyczne z orkiestrami i brass bandami zapewniały ogrom atrakcji. Entuzjazm i jedność czuć było na każdym kroku.

Kasinczanie uczestniczyli również w Mszy świętej celebrowanej w niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Homilii przewodniczył ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, który z serdecznością wspomniał o bliskim jego sercu regionie zagórzańskim, bowiem ojciec jego pochodził z Glisnego, a matka z Mszany Górnej. Wyjątkowo wzruszającym momentem były pieśni patriotyczne wykonane przez „Echo Gór” po nabożeństwie, których brzmienie niosło się dostojnie nad znajdującym się w podziemiach Panteonem Wielkich Polaków.

Oprawa tak ważnego wydarzenia, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, i to w Warszawie, samym sercu Polski, to dla kasinczan wielkie wyróżnienie. Swoją wizytę w stolicy zawdzięczają zaproszeniu otrzymanemu od Biura „Niepodległa”, jak również dofinansowaniu z środków na rzecz kultury Gminy Mszana Dolna oraz wsparciu pieniężnemu Andrzeja Kucharczyka i Andrzeja Marka Skolarusa.

„Dla nas po Bogu największa miłość to Polska” - powiedział kiedyś kardynał Wyszyński. W istocie, tłumy wiwatujące na jej cześć są tego dowodem, gdyż namacalnie świadczą o dumie i głębokim przywiązaniu do ojczyzny. Niech żyje Rzeczpospolita – wolna i niepodległa!  

Klaudia Gawronek