z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Przedświąteczne spotkanie z tradycją i kulturą

06/04/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 1369 razy
Tym razem – podczas organizowanego raz w miesiącu spotkania w ramach działań marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny – kreatorzy i partnerzy pierwsze kroki skierowali do Zagórzańskiej Izby Regionalnej przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Mszanie Dolnej.

W gościnnych progach czekała już Prezes PTL, Teofila Latoś, by oprowadzić po przygotowanej ekspozycji. Warto przypomnieć w tym miejscu, że Izba znajduje się w starym budynku Biblioteki Miejskiej, dawnym budynku „Sokoła” – przedwojennego Towarzystwa Gimnastycznego, przy ul. Piłsudskiego 58. Dostępna jest dla wszystkich dwa dni w tygodniu, we wtorek i czwartek w godzinach od 10:30 do 13:30. 
Gorąco zachęcamy do odwiedzin – to świetna propozycja by poznać historię naszego regionu – przekonują Zagórzanie. Szczególnie, że pod kątem etnograficznym dokładnie zbadał ją dr Sebastian Flizak, który pozostawił Oddziałowi bezcenny skarb, swoje opracowania i materiały badawcze

Drugą część spotkania kontynuowano w Urzędzie Miasta. Teofila Latoś przedstawiła odczyt na temat dawnych zwyczajów dot. Świąt Wielkiej Nocy. 
Wydawałoby się, że większość z nich jest już na tyle znanych, niemal oczywistych, ale jednak zawsze znajdzie się coś nowego – swoimi spostrzeżeniami dzielą się uczestnicy spotkania. Porównując nawet sąsiednie regiony, widzimy różnice choćby w nazwie potrawy czy sposobie jej przyrządzania. Wszystkie zabiegi naszych przodków związane były z kalendarzem prac w polu, zasiewów i nadzieją na udane zbiory. Dlatego też mocno wierzono, że wszelkie zwyczaje wielkanocne miały moc odganiania złego uroku do gospodarstwa; miały chronić domowników i zapewnić urodzaj. Podobnie było z potrawami, które jadano po wcześniejszym ich poświęceniu  – każda potrawa, którą poświęcono w Wielką Sobotę miała swoją symbolikę.  I tak np. chrzan – gorzkość Wielkiego Piątku, a masło – słodycz przemienienia w Niedzielę Wielkanocną. Poświęcone jajko również miało niespotykaną moc, dlatego dbano, by część poświęconego pokarmu dostały zwierzęta – miało je to chronić od wszelkich chorób. Przypomniane przez prelegentkę zwyczaje z dawnych dworów szlacheckich również rozbudziły naszą wyobraźnię i apetyt. Już niebawem sami będziemy mogli delektować się smakami podobnych wielkanocnych potraw, czego na sam koniec życzyła nam wszystkim Teofila Latoś. Dziękując za wykład wzajemnie życzyliśmy sobie smacznych i spokojnych świąt.

Przedstawiciele Urzędu Miasta skierowali podziękowania za udział przedstawicieli Zagórzańskich Dziedzin w finisażu wystawy w Krakowie. Wyrazy wdzięczności okrasili słodkim wielkanocnym mazurkiem. Takie cuda można było zakupić na Zagórzańskim Jarmarku Wielkanocnym!  

Mamy nadzieję, że te i inne wypieki będą częściej gościć na naszych jarmarkach, kiermaszach i innych imprezach, do czego gorąco namawiamy zawodową cukierniczkę, która zaczęła działać w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Zagórzańskiej „Pod Cyrlom” – podkreślają kreatorzy zagórzańskiej marki lokalnej.  Przyglądaliśmy się również dziełom innej zdolnej artystki – Barbary Łabuz, która wyhaftowała piękną latorózkę na miejskim sztandarze i zaczęła również powielać zagórzańskie wzory na lnianych torbach, obrusach czy serwetach. Trzymamy kciuki, by tego było więcej! Szukamy cały czas pomysłów, by poszerzać naszą zagórzańską ofertę, wzajemnie się inspirujemy – mając nadzieję, że część z tych wytworów znajdziecie w naszych punktach sprzedaży produktów regionalnych.

Agnieszka Józefiak - Lewandowska