z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzanie znaleźli sposób na SUKCES

27/11/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 1625 razy
Jeszcze po Krakowskim Przedmieściu niosło się Echo Gór, które dzięki Orkiestrze Dętej Echo Gór z Kasinki Małej wybrzmiało tam 11 listopada, a już za 7 dni (18 listopada) zagórzańskie dźwięki po raz kolejny zawładnęły stołecznym miastem.

Tym razem powodem wizyty Zagórzan w Warszawie była uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu Sposób na Sukces. Rada Programowa tego prestiżowego konkursu, organizowanego w tym roku po raz XXII, wyłoniła laureatów przedsięwzięć zgłoszonych i zweryfikowanych przez nią w terenie, w trzech kategoriach konkursowych: indywidualnej, rodzinnej i zespołowej.  Wyróżnienia przyznano również trzem podmiotom, jako szczególny wyraz uznania Rady konkursu dla ich działalności.

W kategorii zespołowej I miejscem nagrodzono markę lokalną Zagórzańskie Dziedziny.  Bolesław Żaba, inicjator i koordynator zagórzańskiej marki, odebrał nagrody i gratulacje od Minister Barbary Fedyszak – Radziejowskiej – Doradcy Prezydenta RP, Minister Anny Gembickiej – Sekretarza Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Katarzyny Niegowskiej – Redo – Dyrektor Biura Promocji i Organizacji Sprzedaży Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” oraz gospodarza konkursu Ireneusza Drozdowskiego – Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Specjalną nagrodę finansową dla Zagórzańskich Dziedzin ufundował Dominik Pasek, Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, który dostrzegł inicjatywę Zagórzan, docenił ją i złożył stosowny wniosek do konkursu. Gratulacje i nagrodę rzeczową przekazała w imieniu Witolda Kozłowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Barbara Gaweł Podinspektor Zespołu Rolnictwa. List gratulacyjny do nagrodzonych skierował Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

To jednak nie jedyny zagórzański akcent na uroczystej gali. Nagrodzoną w konkursie markę lokalną Zagórzańskie Dziedziny reprezentowali użytkownicy Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki oraz Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny. Towarzyszyli im olszowianie zrzeszeni w Kole Gospodyń Wiejskich Olszówka. I nie był to przypadek. Rodzinna kapela Kościelnioki (Dorota, Marianna, Adrian i Grzegorz) wspierana w tym dniu przez swoich rodziców Monikę i Józefa oraz rodaków z Olszówki (Halinę Kołodziej, Genowefę Fudro, Czesławę Potaczek, Annę i  Józefa Cichańskich, Jana Namysłowskiego, Antoniego Piekarczyka i Tadeusza Luberdę) a także rodzinę Woźniaków z Koniny (Monikę, Piotra, Annę i Bartłomieja) swoim koncertem uświetniła całą uroczystość. Bolesław Żaba w imieniu wszystkich laureatów konkursu podziękował jego organizatorom oraz fundatorom nagród. Dzięki transmisji gali https://www.youtube.com/watch?v=aOXj7jLx9JU w tym uroczystym momencie Zagórzanom towarzyszyli kreatorzy, partnerzy i sympatycy marki lokalnej, współtwórcy tego Sukcesu.

Płynące z głębi naszych zagórzańskich serc wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich osób, które od początku tworzyły Zagórzańskie Dziedziny. Nie sposób ich wszystkich wymienić – podkreślają Zagórzanie. Są to Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin (Gmina Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Miasto Mszana Dolna, Gorczański Park Narodowy, Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej z/s w Kasinie Wielkiej, Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, Kasina Ski, Baza Lubogoszcz w Kasince Małej, Ośrodek Rekolekcyjno – Rekreacyjny i Schronisko na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej, Pensjonat Szczebel w Mszanie Dolnej, Gorce – ride&ski, Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa z Kasinki Małe,j Fundacja Na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej i Pokoje gościnne U Grażynki w Kasince Małej, Koło Gospodyń Wiejskich Śwarne Babki z Łętowego, Stowarzyszenie Filmowe Wyspy Kultury, Orkiestra Dęta Echo Gór z Kasinki Małej, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki, Agroturystyka „U Misia” z Poręby Wielkiej, Krystyna Tomasiewicz,  Krystyna Płonka, Klaudia Gawronek, Studio RZ, Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość, Stowarzyszenie Gospodarstw Eko i Agroturystycznych GAZDA, Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników i Paulina  Żakieta), poszczególni kreatorzy marki oraz inni ludzie i podmioty współpracujące z nami przy jej budowie. Na szczególne podziękowania zasługuje Olga Gałek – specjalistka ds. marek lokalnych, twórca metody ich budowania, która z ramienia Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych od samego początku animowała nasze działania w ramach Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregion Sądecki. Należy jednak pamiętać, że nie byłoby tego sukcesu gdyby nie Dominik Pasek, Dyrektor MODR w Karniowicach, który dostrzegł i docenił nasze działania, wraz z Anną Tobiasz przygotował i złożył wniosek konkursowy i ufundował dla nas nagrodę pieniężną. Trzeba przyznać, że dzięki inicjatywom Pana Dyrektora mogliśmy się pokazać i zaprezentować z jak najlepszej strony na antenie TVP 3 Kraków, Radia Kraków, na wojewódzkich konferencjach organizowanych w kierowanym przez niego Ośrodku, a ostatnio na największym wydarzeniu promującym polskie rolnictwo: Agropromocja 2022 w Starym Sączu. To zdecydowanie dobry duch i ojciec chrzestny zagórzańskich sukcesów. Dziękujemy mu za zaufanie i pomoc w osiągnięciu tego prestiżowego wyróżnienia. Deklarujemy, że traktujemy go jako mobilizację do dalszego działania i rozwoju. Swoją ogromną wdzięczność kierujemy do wszystkich, z którymi spotkaliśmy się na naszej dziedzinnej drodze przez minione cztery lata. Szczerze doceniamy Waszą pomoc i zaangażowanie! Gospodarzowi konkursu, Ireneuszowi Drozdowskiemu, Dyrektorowi Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie serdecznie dziękujemy za iście królewską gościnę i finansowe wsparcie naszego pobytu w stolicy.

Emocje powoli opadają a my bez chwili przerwy podejmujemy kolejne inicjatywy – dodają przedstawiciele Zagórzańskich Dziedzin. Życie nie znosi pustki, a pozytywne wydarzenia jak woda młyn napędzają następne i następne… I to jest w budowaniu marki lokalnej najpiękniejsze. Bądźcie z nami i wspierajcie nas nadal, a na pewno jeszcze niejeden raz będziemy się mogli cieszyć ze wspólnych sukcesów, ponieważ #razemtworzymyzagórzańskiedziedziny.

Pobyt w Warszawie Zagórzanie zakończyli miłym spotkaniem z założycielem, instruktorem i choreografem zespołu Slavovica, który poznał już wcześniej Zagórzan i Zagórzańskie Dziedziny dzięki opowieściom Doroty Kościelniak.

Magda Polańska
Fot. Monika Kościelniak, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie