z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Podpatrywali kreatorów Zagórzańskich Dziedzin

20/10/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 3387 razy
Słuchacze II roku studiów magisterskich z Państwowej Podhalańskiej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, z kierunku „Turystyka i rekreacja”, przyjechali do Zagórzańskich Dziedzin na praktyczne zajęcia terenowe dot. regionalnych produktów turystycznych.

Organizatorką tej szczególnej lekcji była dr Katarzyna Ceklarz, wykładowca tej uczelni. Honory gospodarza miejsca w zastępstwie Bolesława Żaby, Wójta Gminy Mszana Dolna (inicjatora i koordynatora marki) pełniła Katarzyna Szybiak, Zastępca Wójta.

Goście Zagórzańskich Dziedzin zapoznali się z procesem budowy marki lokalnej w tym regionie i poznali przykłady produktu regionalnego. W praktycznej części spotkania chłonęli region wszystkimi zmysłami;  smakowali, dotykali, oglądali i rozkoszowali się zapachem oraz aromatem Zagórzańskich Dziedzin. Zapoznali się ze specyfiką funkcjonowania Partnerstwa Zagórzańskie Dziedziny. W praktyce poznali wycinek działalności trzech członków tego zaszczytnego gremium; przekonali się jakie korzyści ze współpracy mają poszczególni Partnerzy. W Studio RZ zobaczyli  w jaki sposób do sprzedaży wprowadzane są dziedzinne produkty lokalne i jak funkcjonuje „Zagórzańska księgarenka”.  W rozmowach zahaczono również o powstające właśnie w regionie „Zagórzańskie Centrum Wolontariatu” tworzone przez kolejnego z Partnerów marki – Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość. Z ofertą kulinarną i warsztatową Zagórzańskich Dziedzin studentów z Nowego Targu zaznajomiły Śwarne Babki z KGW Łętowe. Była to bardzo smaczna i aromatyczna część prezentacji dziedzinnych działań. Zapachniało nawet Świętami Bożego Narodzenia… Wisienką na tym zagórzańskim torcie był poczęstunek „Zawijańcem z powidłem śliwkowym”, za który kreatorka Zagórzańskich Dziedzin, Janina Kochniarczyk z Łętowego, otrzymała I miejsce w ogólnopolskim konkursie  na najlepszy produkt żywnościowy oraz najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, którego finał dla Małopolski odbył się podczas Agropromocji 2019. Po wiedzę dotyczącą roli pszczół w przyrodzie oraz nieocenionych dla zdrowia właściwości miodów i produktów pszczelich magistranci pojechali do Pasieki Bartek w Kasince Małej. Tam, przemierzając ścieżkę od kwiatowego koszyka do miodu słoika, przekonali się jak pasję można przekuć w działania przynoszące osobistą satysfakcję, rozwój i ekonomiczne korzyści.  „Terapia” produkowanymi w pasiecie rodzajami miodów to obowiązkowy punkt tego spotkania!

Słodkiego miłego życia, jest tyle dziedzin do zdobycia  - parafrazując słowa znanej piosenki podhalańscy studenci złożyli kreatorom marki życzenia i obietnicę powrotu do jeszcze nieodkrytych w regionie miejsc. Potwierdzili to własnoręcznymi podpisami w pamiątkowej księdze wizyt w Zagórzańskich Dziedzinach. 

 

Magda Polańska