Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie Dziedziny – przystanek w drodze małopolskich seniorów

06/09/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 1581 razy
Niezwykle sympatyczną niespodziankę zgotowali małopolskim seniorom i kreatorom marki Zagórzańskie Dziedziny organizatorzy wizyty studyjnej

która odbyła się w ramach projektu „Rady Seniorów – dialog, partycypacja, samoorganizacja” realizowanego przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2015 - 2021. Swój przystanek w trasie postanowili zrobić właśnie u Zagórzan i wykorzystać ten krótki czas na przekonanie zagórzańskich seniorów do utworzenia na tym terenie swoich rad. Spotkanie było przede wszystkim okazją do wzajemnej prezentacji, ale nic nie stanęło na przeszkodzie, aby taka właśnie integracja odbyła się w anturażu przygotowanym przez kreatorów marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny.

Bardzo wesoła i przesympatyczna grupa 30 seniorów z całej Małopolski (Krakowa, Igołomii -Wawrzeńczyc, Kozłowa, Miechowa, Oświęcimia, Kęt, Kocmyrzowa - Luborzycy, Brzeska, Zielonek, Skawiny, Nowego Targu, Wieliczki, Chełmca i Krynicy - Zdroju)  szybko zapoznała się i zaprzyjaźniła z miejscowymi. Nic nie robi lepszego pierwszego wrażenia niż spotkanie przy zagórzańskim stole. Zarówno dekoracją biesiadnego stołu, jak i przetworami z zagórzańskiej spiżarki, a przede wszystkim znakomitymi zagórzańskimi potrawami – zupą z korpieli i pierogami z suszonymi śliwkami – Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich w Łętowem oczarowały małopolskich seniorów. Jeśli do przełamania były jeszcze jakieś lody, to zdecydowanie stopniały już po pierwszym kęsie kultowej, zagórzańskiej zupy.

Śpiewająco rozpoczęto wzajemną prezentację. Przedstawiciele zagórzańskich seniorów, wystrojeni na tę okoliczność w barwne regionalne stroje, pochłonęli całą uwagę swoich gości.

Okazało się, że z niektórymi z nich mieliśmy się okazję już spotkać w przeszłości. Wróciły miłe wspomnienia i zacieśniły się więzi – wspominają Zagórzanie.

Wisienką na zagórzańskim torcie okazały się zajęcia warsztatowe z papierowej wikliny, które sprezentowały gościom z Małopolski Elżbieta i Katarzyna Ząbczyńskie ze Stowarzyszenia Rękodzielników Zagórzańscy Pasjonaci.

Misterne wyplatanie koszyków z ekologicznych materiałów tak pochłonęło wszystkich bez reszty, że kolację trzeba było dwa razy przekładać… - wspomina prezeska Zagórzańskich Pasjonatów.

Było wspólne zdjęcie, wymiana  numerów telefonów, wzajemne zaproszenia do grona znajomych w mediach społecznościowych… Spotkanie zakończono tak, jak je rozpoczęto – śpiewająco ;-)

To najlepsza rekomendacja pobytu w Zagórzańskich Dziedzinach – konstatują Zagórzanie.

Uczestnicy wizyty studyjnej, reprezentujący gminne rady seniorów i grup inicjatywnych zrzeszonych w Małopolskiej Sieci Rad Seniorów (radyseniorow.org) w dniach 31 sierpnia – 1 września b.r. odwiedzili rady seniorów i aktywne środowiska senioralne na trasie: Kraków – Jordanów – Nowy Targ – Mszana Dolna – Wieliczka.  Głównym celem tej podróży była wymiana doświadczeń i upowszechnianie dobrych praktyk z zakresu funkcjonowania i działalności własnych rad, a także inspirowanie do podejmowania działań aktywizujących seniorów.

Magda Polańska