Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Pierwszy jubileusz Zagórzańskich Mszy św.

07/07/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 1280 razy
Spotykamy się na kolejnej Zagórzańskiej Mszy św.; polecamy Panu te dziedziny, prosimy o obfite błogosławieństwo dla nich - słowami nawiązującymi do Zagórzańskich Dziedzin niedzielną, zagórzańską Eucharystię, rozpoczął celebrans, ks. Wiesław Maciaszek, kasiński proboszcz.

Pierwszą rocznicę inicjacji wydarzenia Zagórzanie świętowali zacnie – ubrani w stroje regionalne modlili się w klimatycznych wnętrzach siedemnastowiecznego kościółka p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej. Tym razem towarzyszyła im dość duża grupa turystów, zachwyconych atmosferą Zagórzańskiej Mszy św. Wyjątkowo w tym dniu wybrzmiały mocne głosy muzyków Kapeli Zagródcanie.  

Piękna pogoda sprzyjała spotkaniu na placu przed kościołem, gdzie Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników zorganizowali kiermasz swoich wyrobów, a gaździny z KGW Olszówka obficie częstowały swoimi wypiekami… Prawdziwą ucztę muzyczną zafundowali zebranym Zagródcanie z impetem wygrywając i wyśpiewując regionalne melodie i przyśpiewki. Nogi same rwały się do tańca, a usta składały do śpiewu…

Całe to „zamieszanie”, pozytywne oczywiście ;-), zadziałało jak lep na przechodniów, którzy zwabieni pięknymi melodiami i zagórzańskimi kolorowymi strojami dołączali do zgromadzonych przed kościołem – podkreśla sołtys z Kasiny Wielkiej, mocno zaangażowany w organizację wydarzenia.  Otwarty w tym dniu zabytkowy, piękny obiekt zapraszał do swojego wnętrza, a radosna biesiada chłonęła bez reszty. Niektórzy żałowali, że dołączyli do nas zbyt późno…

Jak na Jubileusz przystało spotkanie zakończono uroczystym marszem!

Zagórzańskie Msze św. są odprawiane cyklicznie, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 14.00 - w okresie od maja do października w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej, a od listopada do kwietnia w kościele parafialnym w Lubomierzu.

Zapraszamy do udziału w tych Mszach św. wszystkich Zagórzan, gości i turystów odwiedzających Zagórzańskie Dziedziny! – zachęcają organizatorzy. Nie pożałujecie, obiecujemy!

Magda Polańska
fot. Dorota Kościelniak (Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej "Pod Cyrlom")