Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Historia zatoczyła koło

04/05/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 2256 razy
Po zimowej przerwie Zagórzańskie Msze św. „wróciły” do zabytkowego kościółka p. w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej.

Inauguracja letniego sezonu tych szczególnych Eucharystii miała kasiński charakter. O jej muzyczną oprawę oraz piękną liturgię zadbała orkiestra dęta Echo Zagórzan z Kasiny Wielkiej, a w przygotowanie wydarzenia zaangażowało się całe sołectwo. Nie zabrakło również mocnej reprezentacji miejscowego zespołu regionalnego Kasinianie – Zagórzanie. Kapryśna pogoda nie przeszkodziła paradnie ubranym mieszkańcom Kasiny Wielkiej w udziale w kolejnej z Zagórzańskich Mszy św. Młodzi starsi przedstawiciele lokalnej społeczności doceniają fakt, że tak szczególne wydarzenie odbywa się właśnie u nich. Orkiestra nagrodziła ich za to po Eucharystii krótkim koncertem plenerowym.

Z wielkim zainteresowaniem oglądałem zagórzańskie stroje regionalne, szczególnie te, które dumnie noszą Kasinianie – Zagórzanie – podkreśla Grzegorz, uczestnik Eucharystii. Jestem Zagórzaniniem, interesuję się kulturą regionu, a stroje tej grupy etnicznej to moje „oczko w głowie”. Dlatego bardzo się cieszę, że mogę napawać się ich widokiem podczas Zagórzańskich Mszy św. Szczególnie pięknie wyglądają one na tle zabytkowych wnętrz świątyni.

Zagórzańskie Msze św. są odprawiane cyklicznie, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 14.00 - w okresie od maja do października w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej, a od listopada do kwietnia w kościele parafialnym w Lubomierzu.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na kolejną Zagórzańską Mszę św. – do udziału w wydarzeniu zachęcają kreatorzy marki Zagórzańskie Dziedziny. Ponownie spotykamy się w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej już  6 czerwca b.r. Do zobaczenia!

Magda Polańska
fot. Agnieszka Józefiak - Lewandowska