z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzański stół świadkiem tradycji i kultury miejscowej ludności

20/11/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 4562 razy
Co łączy zacierkę, sapkę, kołoc, buchtę, korpiele, targane kluski czy placki z blachy? Kiedy podaje się scodrę, przy jakiej okazji galas, a co zabrać na juzynę? Czy placek z jabłkami to to samo co szarlotka? I gdzie to wszystko możemy spotkać?

Odpowiedzi na te i inne „smakowite” pytania  (bo wszystkie wymienione pojęcia dotyczą zagórzańskiego jedzenia)  tworzyli kreatorzy marki Gminy Mszana Dolna, którzy na kolejnych zajęciach edukacyjno – warsztatowych debatowali o rozwoju turystyki kulinarnej pod marką „Zagórzańskie Dziedziny”. Szczególną uwagę poświecono tym razem tradycjom i smakom przywołanym przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Wprowadzeniem do części warsztatowej spotkania był wykład Olgi Gałek, Wiceprezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA, Animator ds. partnerstw: „Żywność oznaczona tradycją”.  Animatorka „Zagórzańskich Dziedzin” przedstawiła produkty tradycyjne jako wizytówkę miejscowości i regionu, wyjaśniła, co kryje się pod tym pojęciem, podała ich przykłady, kategorie oraz warunki wpisu na Małopolską Listę Produktów Tradycyjnych.  Przybliżyła również procedurę rejestracji i ochrony takich produktów na terenie całej Unii Europejskiej pod jednym z 3 znaków: chronione oznaczenie geograficzne; chroniona nazwa pochodzenia lub gwarantowana tradycyjna specjalność.  Okazało się, że na terenie objętym marką Gminy Mszana Dolna kilka produktów tradycyjnych jest już zarejestrowanych; jest jednak również ogromny obszar do zagospodarowania w tym zakresie. Olga Gałek wspomniała również o Regionalnym Dziedzictwie Kulinarnym w Małopolsce oraz jego sieci, do którego należą już sery Państwa Kochniarczyków z Łętowego.

W części warsztatowej uczestnicy spotkania tworzyli zestawy potraw regionalnych na zagórzańskie śniodania, obiady i wieczerze oraz juzynę, czyli przekąski, które można zabrać ze sobą np. na wyprawę w góry, czy wycieczkę. Zwracali szczególną uwagę również na okoliczności (święta, obrzędy, tradycje), podczas których na zagórzańskim stole królowały takie, a nie inne dania. Przypominały się nazwy tradycyjnych, zagórzańskich potraw, które zastąpiła tzw. nowomoda. Kreatorzy marki zwrócili również uwagę, że stół właśnie pełni bardzo ważną rolę w życiu każdej społeczności – przy nim bowiem, mniej lub bardziej suto zastawionym, odbywały się i odbywają najważniejsze w życiu każdego człowieka uroczystości, podejmuje się prozaiczne i „życiowe” decyzje; jest miejscem spotkań wielu pokoleń. Rozmowom i biesiadom przy stole towarzyszą od wieków serwowane na min rarytasy charakteryzujące poszczególne epoki w dziejach każdego narodu. Dlatego tak bardzo ważną rolę pełni również w procesie budowy marki Gminy  Mszana Dolna. Wydaje się, że to właśnie zadaniem jej kreatorów, a szczególnie Kół Gospodyń Wiejskich i właścicieli obiektów serwujących posiłki, jest zadbanie o to, aby tradycyjne zagórzańskie potrawy zagościły z powrotem na stołach w tym regionie, były dostępne nie tylko „od święta” i stały się częścią markowej oferty.

Magda Polańska