z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 21 czerwca 2021 roku do dnia 31 sierpnia 2021 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Tydzień z Kulturą Zagórzańską

18/04/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 5030 razy
W dniach 8- 12 kwietnia w Pensjonacie Szczebel w Mszanie Dolnej odbywały się warsztaty prowadzone przez Zagórzańskich Pasjonatów skupionych w Stowarzyszeniu Rękodzielników.

Zajęcia miały na celu przypomnienie pięknej tradycji dotyczącej przygotowań do Świąt Wielkanocnych w zakresie: wykonywania i dekorowania palm, malowania i zdobienia pisanek, wyplatania koszyczków wielkanocnych z papierowej wikliny, wytwarzania figurek wielkanocnych z siana, robienia figurek wielkanocnych z masy solnej. Dzięki zaangażowaniu lokalnych artystów mieszkańcy naszej okolicy zaznajomili się z tradycyjną techniką samodzielnego wykonywania wielkanocnych ozdób. Zajęcia miały charakter otwarty, uczestniczyć w nich mógł każdy. Dedykowane były dzieciom oraz dorosłym, którzy z wielkim zaangażowaniem zgłębiali techniki rękodzielnicze. W trakcie zajęć powstawały barwne prace, które każdy z wykonawców z wielką radością zabierał ze sobą.

Zajęcia uważam za ciekawą formę spędzenia wolnego czasu – relacjonuje jedna z uczestniczek zagórzańskich warsztatów. Z pozoru wydawałoby się, że jest to zabawa dla dzieci, jednak świetnie odnajdują się w niej także dorośli. Podczas tworzenia swojego dzieła pod czujnym okiem pań prowadzących, oprócz opanowania techniki można także przekonać się o sile własnej wyobraźni i twórczej mocy, która daje wiele radości. Znakomite odprężenie od codziennego, zabieganego życia. Polecam wszystkim. Wystarczą szczere chęci!

W ramach współpracy z Zagórzańskimi Pasjonatami zajęcia z rękodzieła zostały wpisane do stałego harmonogramu imprez kulturalnych w Pensjonacie Szczebel – informują przedstawiciele Pensjonatu. Zapraszamy Wszystkich do dalszego uczestnictwa w ciekawych zajęciach w trakcie cotygodniowych Rodzinnych Niedziel. Na najbliższych, 28 kwietnia, w godzinach 13:00 – 17:00, odbywać się będą zajęcia lepienia z masy solnej.

Warto zapoznawać się z naszymi regionalnymi – zagórzańskimi - zwyczajami oraz bogatą tradycją rękodzieła artystycznego. Dzięki niej, pomimo wszechobecnej techniki, udowodnić możemy, że jesteśmy jednak w stanie przy użyciu własnych rąk oraz pomysłowości wykonać coś niepowtarzalnego i wartościowego, bo zrobionego od podstaw przez nas samych.

Spotkaniom w ramach „Tygodnia z Kulturą Zagórzańską” oraz warsztatom rękodzielniczym towarzyszącym  „Rodzinnym Niedzielom” patronuje marka „Zagórzańskie Dziedziny”.

Maria Mrózek
fot. Joanna Łojas – Łabuz, Magdalena Goryl

Galeria zdjęć - Tydzień z Kulturą Zagórzańską - fot. Joanna Łojas - Łabuz

Galeria zdjęć - Tydzień z Kulturą Zagórzańską, fot. Magdalena Goryl