z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Dziedzictwo kulturowe miejsca – kolejne spotkanie „markowej” grupy

12/10/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 4949 razy
5. października b.r. kolejny raz spotkała się grupa robocza tworząca markę Gminy Mszana Dolna. Tym razem honory gospodarza pełnił Robert Sławecki, który ugościł „markową” grupę w Klubie Jeździeckim Mszana Górna.

Warsztaty tematyczne „Dziedzictwo miejsca - znaczenie dla rozwoju ekonomii społecznej w Małopolsce”, organizowane we współpracy Gminy Mszana Dolna i Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych, poprowadziła Olga Gałek – Członek Zarządu Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA.  Ich celem było dostarczenie wiedzy z zakresu dziedzictwa miejsca, ze szczególnym uwzględnieniem motywów zagórzańskich i przykładów z kilku miejsce w Europie oraz przygotowanie planu rozwoju lokalnego w oparciu o ekonomię społeczną. Tło do takiej współpracy stanowi turystyka dziedzictwa, a konkretne działania oparte będą o inicjatywy ekonomii społecznej wdrażane w ramach Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej i Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wspaniałym wstępem do roboczego spotkania był wykład „Dziedzictwo kulturowe Górali Zagórzańskich” Katarzyny Ceklarz - dr etnologii, socjologa; wykładowcy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu; współzałożycielki oraz sekretarza Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec; autorki m.in. Monografii Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce (Rabka-Zdrój 2010), podręcznika etnografii „Babcyne korole. Z etnografii Polski” (Kraków 2012), „Czary Góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich” (Zakopane 2014) - wspólnie z U. Janicką - Krzywdą oraz wielu artykułów;  współautorki albumu Złote lata Rabki-Zdroju (Rabka 2014).

Nie zabrakło również prezentacji stadniny i zagospodarowania Klubu Jeździeckiego. Jego gospodarz, Robert Sławecki, przedstawił programy grantowe, z których korzystał przy uruchomieniu i rozbudowie ośrodka, wspomniał o imprezach, w których konie z jego stadniny biorą udział i których jest organizatorem dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych na swoją działalność. Opowiedział o swojej pasji do jeździectwa, o cieżkiej pracy i obowiązkach wynikających z prowadzenia stadniny, a przede wszystkim radościach i przyjemnościach, jakich dzięki swojej pracy doświadcza.  Zaprezentował również pokaz możliwości swojej wychowanki, Kory. Wszyscy chętni mogli spróbować uroków jazdy konnej.

Magda Polańska