Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Erasmus zawędrował na Litwę

23/05/2016, dodał: Magda Polańska czytano: 3780 razy
W ramach europejskiego projektu Erasmus+ „Four Regions, One Europe” ośmioro uczniów wraz z koordynatorem projektu - Beatą Chlipałą i opiekunem - Lucyną Ziemianin z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej spędziło dziewięć dni na Litwie.

Gospodarzami drugiego spotkania projektowego była szkoła Ignalina Ceslovas Kudaba Progymnasium w Ignalinie (Litwa). Uczniowie wszystkich krajów, które biorą udział w projekcie (Francja, Niemcy, Litwa i Polska), przedstawiali prezentacje przypominające pierwsze spotkanie projektowe we Francji. Oprócz tego, każdy z uczestników miał szansę zaprezentować działania podejmowane u siebie.
Już w pierwszym dniu  pobytu uczestników Erasmusa na Litwie dyrektor szkoły w Ignalinie wraz z koordynatorem Astrą Daugeliene oraz przedstawicielem oświaty uroczyście przywitali uczestników projektu. Podczas oficjalnego powitania obecni byli nauczyciele, rodzice oraz uczniowie litewskiej szkoły, którzy zaprezentowali regionalne tańce oraz prowadzili gry integracyjne. Każdy mógł degustować potrawy kuchni litewskiej wykonane przez uczniów i rodziców szkoły.
Podczas wyjazdu uczniowie ze szkół partnerskich uczestniczyli w różnych wspólnych zajęciach. Byli obserwatorami  lekcji  języków: litewskiego, rosyjskiego oraz angielskiego (na których poznali podstawowe zwroty), geografii, sztuki ziemi, gry checkers, uczestniczyli także w zajęciach ceramiki, artystycznego cięcia papieru, gotowania regionalnych potraw  litewskich oraz wykonywali  tradycyjne wyroby z wełny. Również nauczyciele mieli okazję obserwować  jak na Litwie wyglądają zajęcia z poszczególnych przedmiotów, a następnie wymieniać się spostrzeżeniami,  porównywać metody i formy nauczania stosowane w różnych krajach.
Kolejnym ważnym elementem wizyty u naszych sąsiadów były zajęcia integracyjne, które wymagały posługiwania się językiem angielskim. Uczniowie podzieleni zostali na małe grupy, w skład których wchodzili przedstawiciele każdego z państw projektu oraz jeden nauczyciel i wykonywali przydzielone im zadania, które bez dobrej komunikacji w języku angielskim i dużego zaangażowania wszystkich uczestników grupy byłyby niemożliwe do zrealizowania.
Gospodarze starali się zaprezentować gościom swoją okolicę. Uczestnicy wzięli udział w wycieczkach wokół pięknych jezior, których na Litwie jest bardzo dużo. Aby jeszcze dokładniej obcować z naturą organizatorzy zabrali uczestników projektu na dwugodzinny spływ kajakowy po rzece i jeziorze. Zorganizowano również zwiedzanie Wilna. Tam uczniów różnych narodowości podzielono na grupy. Każda z grup otrzymała mapę z oznaczonymi punktami i opisami miejsc i zabytków, które musieli odszukać. Przy każdym zabytku grupy robiły selfie i wstawiały fotkę na Facebook’a na wspólną grupę Erasmusa. Po wykonaniu zadania uczniowie i nauczyciele udali się do przepięknego  zamku w Trokach, który był miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego I Rzeczypospolitej.
Litwini stanęli na wysokości zadania. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, przyjęli wszystkich bardzo ciepło i serdecznie. Pytania uczestników projektu: dlaczego nie możemy zostać dłużej? z pewnością są dowodem na to, że czuli się na Litwie bardzo dobrze.
Kolejna grupa uczniów z Kasiny Wielkiej z niecierpliwością czeka na wyjazd do Niemiec. Ale to dopiero w październiku.

                                                                                                Beata Chlipała
Lucyna Ziemianin