z ostatniej chwili
Uwaga! Przypominamy, że od dnia 28 lipca 2025 roku nie będzie możliwości płacenia gotówką w Urzędzie Gminy Mszana Dolna. UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Jak opisać Galę?

12/06/2026, dodał: Magda Polańska czytano: 280 razy
Trudno. A nawet bardzo trudno! No, bo jak słowami oddać wszystkie emocje, które towarzyszą tym, którzy na co dzień nie nawykli do świętowania, celebracji, fleszy i wszystkich oczu zwróconych w ich stronę?

Przyzwyczajeni są raczej do ciężkiej pracy, w której przerwy wykorzystują na… pracę. Dwoją się i troją aby zapewnić byt rodzinie, utrzymać dom, spełnić się w niezwykle odpowiedzialnych rolach rodziców, nadążyć ze wszystkimi pracami gospodarskimi, a w „wolnych” chwilach wykroić czas na realizację tego, co jest ich pasją, a dumą Ziemi Zagórzańskiej. Użytkownicy Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny mieli po raz piąty okazję doświadczyć radości ze wspólnego świętowania. Okazją do tego, jeden raz w roku, jest uroczyste wręczenie statuetek i certyfikatów potwierdzających wysoką jakość ich produktów, usług i inicjatyw ściśle związanych z Regionem Zagórzańskim, szumnie przez nas nazwanych „Galą”. Jest to bowiem wydarzenie organizowane w wyjątkowym miejscu, na które ubieramy się paradnie i zapraszamy gości, aby w ten sposób podkreślić jego rangę. To, co dla nas jest dumą i wizytówką, użytkownikom Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny rodzi się w bólach nieprzespanych nocy, odpowiedzialności, czy stresu, ale też w poczuciu budowania czegoś pięknego i pisania kolejnych rozdziałów historii. Na zawsze bowiem w annałach wyryto nazwiska tych, którzy w tym roku i poprzednich latach odebrali swoje wyróżnienia:

- Kacper Bierowiec – Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie oraz rzecznik prasowy tej instytucji

- Bartosz Gocał, Radny Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej oraz przewodnik po sanktuarium św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej

- muzycy Orkiestry Dętej Echo Gór z Kasinki Małej

- Śwarne Babki z KGW Łętowe, którym przewodzą najśwarniejsze ze śwarnych: Barbara Tromiczak i Edyta Tromiczak (prowadząca również konferansjerkę podczas uroczystości), a na Galę dotarły w sile 10 gospodyń!

- Dominika Duda - Nalepa – Janda Resort & Conference

- Rodzina Kościelniaków z Olszówki – przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom

- Anna i Józef Bierowcowie reprezentujący Pasiekę Przygórze nr 248

-  Monika Kołodziej, właścicielka Cukierni Babeczka

-   Monika Kubik - Gorczańskie sery RHD

-  Józefa Potaczek – nasza dziedzinna artystka

- Gabriela Struzik – Łabuz vel Elondi

-  Julcia, Ewelina i Paweł Widziszowie czyli nasze „Drewniane cuda z Kasinki” (cieszy fakt zainteresowania członków najmłodszego pokolenia Zagórzańskimi Dziedzinami, wszak powszechnie wiadomo „czym skorupka za młodu”…)

- Zofia Piętoń

-  Barbara Węglarz i Joanna Węglarz ze Sznurkowych Perełek

-  ks. Dariusz Czapnik Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno – Rekreacyjnego na Śnieżnicy oraz Ewelina Jurkowska kierowniczka tego miejsca

-  Monika Woźniak reprezentująca Pasiekę u Piotra Woźniaka z Koniny

-  Grzegorz Kubowicz, nasz Zagórzański Informator Turystyczny (również konferansjer V Gali)

- Paweł Kołodziej – szef kuchni, właściciel Szapo ba pizzeria i Restauracji Dziki Smardz,

a także nieobecni – niestety – na Gali: Zdzisław Potaczek (Pasieka u Zdzicha), Janusz Matoga z mszańskiej Octwoni oraz Kinga i Maciej Komenzowie – specjaliści od pierogów i uszek mrożonych.

Trudno czasem udźwignąć całą uwagę publiczności skupioną na sobie, mimo, że doświadczeń w tym zakresie każdego dnia przybywa. Również ci, do których należy przywilej wręczania certyfikatów: Mirosław Cichorz, Wójt Gminy Mszana Dolna, zarządzający Zagórzańskimi Dziedzinami, Agnieszka Orzeł, Burmistrz Miasta Mszana Dolna, a także zacne grono tworzące Kapitułę Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny: Marek Panek, dr Katarzyna Ceklarz, Olga Gałek, Andrzej Zarych i Wojciech Winkel, nie kryli dumy i wzruszenia. 

Prestiżu uroczystości dodawała obecność znamienitych gości. Świętowali z nami:

- Bronisław Dutka – Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kraniowicach oraz Marzena Szczypka i Paweł Zwonek z tej instytucji

- dr m.in. Wioletta Knapik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Katedry Statystyki i Polityki Społecznej, Wydziału Rolniczo – Ekonomicznego

- Anna Pękała – Burmistrz Miasta Mszana Dolna w latach 2018 – 2024

- Jan Chorągwicki – Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna oraz Radna, Joanna Barnowska (Asystentka Poseł Barbary Bartuś)

- Ewa Poray – Zbrożek – Sekretarz Miasta Mszana Dolna

- Urszula Podraza – ekspertka PR, trenerka, wykładowca akademicki, rzecznik prasowy wielu firm i instytucji

- dr Magdalena Kwiecińska – etnolog, kustosz dyplomowany w Dziale Etnograficznym Muzeum Tatrzańskiego

- Karolina Boba i Michał Wnęk z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Krakowie

- Andrzej Dębski – Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej

- Zarząd PTTK Rabka oraz PTTK Myślenice

- Józef Nieckula – Sołtys Lubomierza i Mieczysław Kaczor – Sołtys Glisnego

- zaprzyjaźnieni z Zagórzańskimi Dziedzinami dziennikarze i blogerzy: Małgorzata i Jerzy Maciołowie z portalu turystycznego Góry dla Ciebie; Monika Kądziołka prowadząca profil i blog Mamo, a daleko jeszcze?; Alina vel Wycieczkoteka; Agnieszka Kanska, prowadząca profil aga_on_the_go, a także Piotr Kuczaj z portalu gorce 24.pl (ten, jak zawsze, z nieodłącznym atrybutem – aparatem fotograficznym – w swoich rękach!)

- Partnerzy i Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin, a wśród nich: Lucyna Pazdur z Bazy Lubogoszcz, Maria Knapczyk, a także Bogdan Nawara, Kierownik Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu

- sympatycy Zagórzańskich Dziedzin: Michalina i Stanisław Rysiowie, Tomasz Janik, Franciszek Starmach, Andrzej Bukowiec, Stanisław Widzisz, Magdalena Jakubiak – Karpierz z córką oraz Eliza Sieja – Smaga.

Tradycją tych wydarzeń stała się również część edukacyjna, którą przeplatamy kolejne skłądowe programu. Tym razem do prelekcji stanowiących inspirację do naszych dalszych działań, zaprosiliśmy influencerkę z pobliskiego Podhala, Michalinę Marek, całkiem nieźle poczynającą sobie w mediach społecznościowych oraz uznanego kucharza, którego oglądać możemy m.in. w telewizjach śniadaniowych – Jakuba Steuermarka. Michalina opowiedziała nam jak na podwalinach potencjału drzemiącego w regionie zbudować rozpoznawalną markę osobistą promującą Małą Ojczyznę, zaś Kuba, bazując na zagórzańskich produktach lokalnych odkrył przed nami całkiem nowe smaki, zahaczając przy tym o opowieść o Zagórzańskich Dziedzinach. W jego królestwie tym razem znalazły się świeże zioła zbierane o świcie przez Józię Węglarz, Śwarną Babkę z Łętowego: pędy mniszka lekarskiego, młoda pokrzywa, podagrycznik, kurdybanek świeży, listki z przytulii, stokrotki oraz… przyrządzone wcześniej kiszonki: podagrycznika i kapary z mniszka! Były też, nie mniej świeże, Gorczańskie sery podpuszczkowe od Moniki Kubik, szynka przyrządzona i wędzona przez Pawła Kołodzieja, właściciela Szapo ba pizzerii i Restauracji Dziki Smardz, ekologiczne pomidory i ogórki z gospodarstwa Wacława Szczypki oraz pstrągi z jego hodowli uwędzone tego samego dnia! Dopełnienie stanowiły sałaty z upraw właścicieli „Oberwanki”, która tego dnia stała się centrum Zagórzańskiej Ziemi. Składowe dresingu do sałatki przyrządzonej z tego wszystkiego na oczach widzów to tegoroczny miód mniszkowi z Pasieki Przygórze nr 248 Józefa Bierowca, ocet z mszańskiej Octowni oraz olej lniany z Doliny Karpia (wszak my jeszcze tego typu tłuszczów się nie dorobiliśmy). Do spróbowania tego specjału szybciutko ustawiła się kolejka, a Józi kapary zachwyciły najwybredniejsze podniebienia! Puste talerze zwiastowały ochotę na więcej, a apetyty podsyciły słodkie słowa w wystąpieniach gości oraz muzykująca rodzina Kościelniaków. Gdy zasiedliśmy do wspólnego stołu rozkoszom podniebienia i rozmowom nie było końca… Sygnał do zakończenia biesiadowania dało pojawienie się ekipy Kraków Balloon Team wysłanej na galę przez Grzegorza Biedronia, Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Warunki wietrzne tego dnia były dość trudne, więc pomarańczowego smoka musieliśmy przytrzymać na uwięzi (ku ogromnemu rozczarowaniu Lucy i Józia, którzy na ten lot mieli „wykupione” bilety), ale niezwykłej radości okolicznych mieszkańców i przejeżdżających drogą przypadkowych uczestników spektakularnego widowiska. Nie ma tego złego… Okazję do podziwiania Łostówki z perspektywy koszyka balonu mieli bowiem wszyscy najbardziej wytrwali uczestnicy Gali, a naszym Zagórzanom bilety na podniebne wojaże nie przepadną – przebukowaliśmy je bowiem na inną okazję…

Sporo radości i wzruszeń użyliśmy tego dnia! Nie byłoby jednak naszego święta gdyby nie wsparcie instytucjonalne i finansowe, którego tym razem udzieliły nam samorządy: Województwo Małopolskie i Gmina Mszana Dolna oraz Małopolska Organizacja Turystyczna. Pomocą w organizacji wydarzenia wsparło nas również Miasto Mszana Dolna. Honorowy Patronat nad V Galą Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny sparował sam Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego. Ciężar organizacji wydarzenia spoczął tym razem na KGW Łętowe, pracownikach mszańskich, bliźniaczych urzędów oraz Partnerach i Kreatorach Zagórzańskich Dziedzin. 

Magda Polańska