z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kawiarenka społeczna Kierunek Café otwiera się w Mszanie Dolnej. To pierwsze takie miejsce w powiecie limanowskim

05/07/2024, dodał: Maciej Liberda czytano: 422 razy
Już w sobotę – 6 lipca 2024 - odbędzie się oficjalne otwarcie pierwszej kawiarenki społecznej na terenie powiatu limanowskiego - Kierunek Café. To wyjątkowa inicjatywa, której pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w wysokości blisko pół miliona złotych. Grant pokryje koszty wyposażenia lokalu oraz dopłaty do pensji pracowników.

Kawiarenka to nowe miejsce na terenie Miasta Mszana Dolna stworzone z myślą o mieszkańcach miasta, okolicy a także przyjezdnych. Inicjatywa angażować będzie osoby z niepełnosprawnością i wykluczone społecznie, poprzez zatrudnienie ich i danie im szansy na rozwój osobisty i zawodowy. Kawiarenka mieścić się będzie w nowym budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej, przy ul. Spadochroniarzy 10.

„Kierunek Café to miejsce ,w którym kocha się ludzi i z miłości do nich podejmowane są działania” – podkreśla Karolina Maria Zapała, prezes Stowarzyszenia Kierunek Przyszłość.

To miejsce na zagórzańskiej mapie, które ma do zaoferowania dużo więcej niż przysłowiową kawę. Kawiarenka stanowić będzie przestrzeń wielu ciekawych spotkań, wydarzeń i inicjatyw. Odbywać się tam będą warsztaty, tj. malowanie na szkle, scrapbooking, sensoplastyka czy warsztaty okazjonalne, skierowane do przedszkoli, szkół, a także domów pomocy społecznej i szkół specjalnych. Nie zabraknie również oferty dla dorosłych w formie wieczorków tematycznych czy spotkań dla kobiet.

W ofercie kawiarenki będzie można znaleźć różne kawy, herbaty, rozmaite słodkości, a także słone przekąski. Planowane są także sezonowe weekendy, podczas których będzie można skosztować tematycznych deserów takich jak gofry czy czekolada w różnych wariantach. Kawiarenka świadczyć będzie również usługi cateringowe dla zewnętrznych podmiotów – razem z możliwością zamówienie zastawy bankietowej.

Jako przestrzeń bez barier, kawiarenka wyposażona będzie w szereg sprzętów, które będą ułatwiały funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością. W lokalu znajdą się m.in. takie sprzęty jak: przywoływacze, karty komunikacji, tabliczki, mówik, pętle indukcyjne i wiele innych.

Do pracy w kawiarence zgłosiło się dużo chętnych, dlatego stowarzyszenie zdecydowało się na zakup mobilnego punktu gastronomicznego jakim jest Food Truck, dając tym samym zatrudnienie większej ilości osób. Na jego zakup organizacja otrzymała pożyczkę od Gminy Niedźwiedź. Food Truck na co dzień stacjonował będzie w Parku Wodzickich w Porębie Wielkiej, a okazjonalnie przewożony będzie w różne miejsca. W ofercie znajdować się będą m.in. frytki, lemoniady, hot- dogi czy lody.

Kawiarenka czynna będzie od wtorku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 19:00.

Anna Pierzchała