z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Program „ Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024.

23/05/2024, dodał: Maciej Liberda czytano: 322 razy
Gminny Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej informuje ,że trwa nabór osób chętnych do skorzystania z pomocy realizowanej w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniora”.

Cele programu:

  1. Wsparcie finansowe gmin w zakresie zapewnienia usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 60 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, wpisujących się we wskazane w programie obszary.
  2. Wsparcie finansowe gmin w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.

Gmina Mszana Dolna w 2024 r. realizuje Moduł II:

  • poprzez zakup usługi wsparcia w postaci opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi,

Celem Modułu II jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”.

Opis usługi:

W ramach programu seniorom w wieku 60 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:
–przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
– detektor upadku,
– czujnik zdjęcia opaski,
– lokalizator GPS,
– funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
– funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Opaska pod względem funkcjonalności oraz dopasowania dla osób w wieku 60 lat i więcej powinna być jak najprostsza w obsłudze, np. posiadać maksymalnie jeden przycisk. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wezwać służby ratunkowe.

Program jest realizowany w terminie do 31 grudnia 2024 roku. Ilość opasek ograniczona.

Zgłoszenia do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów”  przyjmowane są  w siedzibie GOPS Mszana Dolna ul. Spadochroniarzy 6, 34-730 Mszana Dolna lub tel. 18 33 10 541

UDZIAŁ SENIORA W PROGRAMIE JEST BEZPŁATNY !!!

Można również skorzystać z podobnego programu wspierającego seniorów:

Małopolski Tele-Anioł 2.0

Program „Tele-Anioł” to jedna z inicjatyw wspierających seniorów w Polsce, oferująca teleopiekę, monitorowanie stanu zdrowia osób starszych przez co przyczynia się do  poprawy jakości życia oraz zapewnienie seniorom  bezpieczeństwa i pomocy w codziennych czynnościach.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem:

https://www.malopolska.pl/malopolski-teleaniol-2

                                                                                                                                          Izabela Malec