z ostatniej chwili
W dniu 7 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności w Urzędzie Gminy Mszana Dolna z powodów organizacyjnych, czynne będzie w godzinach od 12:00 do godziny 15:00. Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Gala finałowa Konkursu Czytelniczo- Plastycznego „Góralskie Cytanie”

13/05/2024, dodał: Monika Homa czytano: 210 razy
18 kwietnia 2024 roku w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyła się Gala Finałowa Konkursu Czytelniczo – Plastycznego „Góralskie cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej.

 

 

Podsumowanie Konkursu zgromadziło uczestników z pięciu regionów: Podhala, Orawy, Spisza, Ziemi Zagórzańskiej i Pienin. Galę rozpoczęła pani Aniela Kasiniak - starszy wizytator Kuratorium Oświaty delegatura w Nowym Targu, która przywitała wszystkich zaproszonych gości oraz uczniów wraz z opiekunami, następnie głos zabrali: ks. Władysław Zązel – kapelan Związku Podhalan w Polsce oraz pani prof. Anna Mlekodaj, autorka wszystkich wydanych Czytanek, w pięknych słowach podkreśliła rolę i ważność gwary, która jeszcze przed 100 laty „mieszkała” w domach i wraz z polszczyzną tworzyła rodzinę, jak córka z matką. Podkreśliła również, że takie inicjatywy jak ten konkurs dają nadzieję, że gwara nie zaniknie, lecz będzie dla kolejnych pokoleń powodem do dumy.

Gospodarzem tegorocznej Gali byli przedstawiciele Podhala, z racji jubileuszu 10-lecia czytanki Podhalańskiej oraz przedstawiciele Pienin, którzy w tym roku mieli możliwość dołączyć do konkursu, z racji wydania Czytanki Pienińskiej.

Podczas Gali koordynatorzy poszczególnych rejonów konkursu przedstawili sprawozdania z przebiegu konkursu na ich terenie, a wybrani uczestnicy konkursu prezentowali umiejętności gwarowe, czytając fragmenty opowiadań ze swoich Czytanek.

Przebieg Konkursu na Ziemi Zagórzańskiej prezentował pan Łukasz Zapała –koordynator edycji zagórzańskiej oraz pani Janina Flig – dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce, gdzie odbywał się tegoroczny etap wojewódzki konkursu, a pani Małgorzata Dudzik – nauczycielka i szkolny koordynator tego konkursu przygotowała i prezentację multimedialną, która została wyświetlona podczas sprawozdania i wręczania nagród. Fragment opowiadania z „Zagórzańskiej czytanki” zaprezentowała Emila Pitek - uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej.

Pan Łukasz Zapała oraz pani Janina Flig w swoich wystąpieniach w sposób szczególny podziękowali pani prof. Annie Mlekodaj, za to, że podjęła się trudu opracowania i wydania „Zagórzańskiej czytanki” oraz, że zaprosiła Zagórzan do grona organizatorów GÓRALSKIEGO CYTANIA. Podziękowano również za wszelką pomoc i wspieranie działań skierowanych na w rozwijanie edukacji regionalnej prowadzonej w szkołach z terenu zagórzańskiego.

Nagrody ufundowane, przez włodarzy trzech zagórzańskich samorządów wręczali: pani Katarzyna Mitka – Małopolski Wicekurator Oświaty, pani Anna Pękała – Burmistrz Miasta Mszana Dolna, pan Rafał Rusnak – Wójt Gminy Niedźwiedź, pani Agata Chorągwicka – dyrektor ZEAS, która reprezentowała Wójta Gminy Mszana Dolna oraz pani Małgorzata Lenartowicz – starszy wizytator Kuratorium Oświaty, delegatura w Nowym Sączu. Nagrody książkowe dla zdobywców I miejsc w części czytelniczej konkursu ufundowało również Kuratorium Oświaty w Krakowie, a pani Alina Marek – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu przekazała upominki dla wszystkich uczestników konkursu.

Składamy serdeczne podziękowania Nauczycielom, Rodzicom oraz Uczniom za zaangażowanie oraz gratulujemy wszystkim uczestnikom chęci, zapału i talentu, a przede wszystkim miłości do swojej Małej Ojczyzny.

Wierzymy, że zwycięzcy „naszej” zagórzańskiej edycji konkursu po Gali jeszcze bardziej nabiorą przekonania, że to jak mówią i wyglądają ma ogromną wartość i znaczenie oraz jest powodem do dumy z możliwości bycia Zagórzaninem, Zagórzanką.

Była to prawdziwa uczta dla duszy i ciała dla wszystkich biorących udział w Gali. Mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielami wszystkich regionów, które biorą udział w konkursie, podziwialiśmy naszą odrębność kulturową wyrażającą się w gwarze i strojach, ale także zobaczyliśmy, jak wiele nas łączy.

Zaangażowanie oraz ilość uczestników tegorocznej edycji konkursu jest dowodem na potrzebę zagłębiana się w lokalnej tradycji i kulturze oraz chęci poszukiwania korzeni, a zatem do zobaczenia za rok.

 

red. Małgorzata Dudzik