z ostatniej chwili
Biuro ewidencji ludności w dniach 11.10.2023 r. i 12.10.2023 r. będzie czynne w godzinach od 7:30 do 12:00, a w dniu 13.10.2023 r. będzie nieczynne Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Narodowe Czytanie w Łętowem

12/09/2023, dodał: Monika Homa czytano: 247 razy
W sobotę 9 września 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej z/s w Kasinie Wielkiej wraz z Biblioteką Publiczną w Łętowem oraz Szkołą Podstawową w Łętowem zorganizowała akcję wspólnego czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, dołączając w ten sposób po raz kolejny do ogólnopolskiego wydarzenia pod patronatem pary prezydenckiej.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania była już 12 z kolei.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana od 2012 roku, kiedy to wspólną lekturą był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Od tej pory w każdej kolejnej edycji są czytane fragmenty najbardziej znanych utworów. Głównym zadaniem akcji jest promocja czytelnictwa i powrót do arcydzieł klasyki polskiej literatury.

Wspólne czytanie fragmentów powieści odbyło się w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Łętowem, gdzie swoją siedzibę ma filia Gminnej Biblioteki Publicznej.

Powieść Nad Niemnem to jedno z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej, podejmujące tematykę Powstania Styczniowego.

Gośćmi tegorocznego spotkania byli m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Komisji Kultury UG Mszana Dolna, przedstawiciele lokalnej społeczności, księża, nauczyciele i uczniowie SP w Łętowem, czytelnicy, bibliotekarze Gminy Mszana Dolna.

Czytali w kolejności:

- Jolanta Mardausz – radna, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Gminy Mszana Dolna;

- Krzysztof Niedojad – radny Gminy Mszana Dolna;

- Katarzyna Szybiak – Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna;

- Milena Trybus - Laureatka I – go miejsca gminnego etapu Konkursu Powiatowego „Maraton Czytelniczy”;

- Ks. Jan Potoplak – proboszcz Parafii w Łętowem;

- Mirosława Jarosz – nauczycielka SP Łętowe;

- Beata Pajdzik - KGW „Śwarne Babki” z Łętowego;

- Aleksandra Surówka – czytelniczka GBP Filia Łętowe;

- Bartosz Jarosz – czytelnik GBP Łętowe;

- Ewa Dorczak- uczennica SP Łętowe;

- Wojciech Węglarz – uczeń SP Łętowe.

Dziękujemy za piękne prezentacje przygotowanych fragmentów teksu. Podczas spotkania była możliwość ostemplowania własnego egzemplarza ”Nad Niemnem” okazjonalną pieczątką przysłaną z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział. Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy do Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łętowem -Marioli Mamali, która z wielką serdecznością i entuzjazmem włączyła się w organizację i przygotowanie tego spotkania. Dziękujemy też za poświęcony czas w przygotowanie wydarzenia Pani Renacie Węglarz, prowadzącej Filę Biblioteki Publicznej w Łętowem oraz pracownikom Szkoły Podstawowej. Jesteśmy wdzięczni Wszystkim którzy, przyjęli zaproszenie i przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania 2023. - podsumowała Elżbieta Ciężadlik Dyrektor GBP Mszana Dolna z/s w Kasinie Wielkiej.