z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, iż począwszy od dnia 7 maja 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 730 do 1400. Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Za nami kolejna wizyta studyjna na terenie Zagórzańskich Dziedzin

10/11/2021, dodał: Monika Homa czytano: 4551 razy
Cóż to były za dni! Za nami kolejna wizyta studyjna na terenie Zagórzańskich Dziedzin. Tym razem, w dniach 8-9.11.2021 r., gościliśmy przedstawicieli Gminy Obrazów z woj. świętokrzyskiego w powiecie sandomierskim.

 

 

Nasi goście, na czele z Panem Wójtem Gminy Obrazów Krzysztofem Tworkiem, przewodniczącą i wiceprzewodnicząca Rady Gminy Obrazów, pracownikami biblioteki oraz domu kultury i czynnie działającymi przedstawicielami organizacji pozarządowych, przez dwa dni poznawali trud wyzwania realizacji oraz piękno efektów stworzonej marki Zagórzańskie Dziedziny. Wizyta naszych gości odbyła się w ramach projektu „W GBP lokalnie, blisko i fajnie” – realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Blisko 2.0.

Powitanie gości miało miejsce w hotelu Janda Resort & Conference w Mszanie Dolnej, gdzie zostali ugoszczeni pysznym obiadem, przez Koło Gospodyń Wiejskich Paradne Gosposie z Kasinki Małej. To już tam zaczęły się pierwsze rozmowy i wzajemne poznanie. Nic tak nie zbliża jak dobra strawa, a gosposie spisały się na medal – o przygotowanym przez gospodynie żurku, mówiło się przez całą wizytę.

Po obiedzie odbył się spacer po mieście Mszana Dolna, aby móc pokazać gościom kawałek zagórzańskiej ziemi. Spacer poprowadził do Urzędu Gminy Mszana Dolna, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami zagórzańskich samorządów: Bolesławem Żabą – Wójtem Gminy Mszana Dolna - inicjatorem i koordynatorem marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny i Rafałem Rusnakiem – Wójtem Gminy Niedźwiedź. Podczas prezentacji marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny, która jest narzędziem promocji regionu, wysokiej jakości produktów, usług i inicjatyw związanych z tym regionem, oferowanych i realizowanych przez lokalnych twórców, usługodawców oraz instytucje i podmioty ekonomii społecznej, nasi przedstawiciele bardzo mocno zwrócili uwagę na współpracę samorządów, przez co mówimy dzisiaj o sukcesie marki, tworzonej przez wszystkie podmioty oraz partnerów. Podczas prezentacji przedstawiona została również oferta warsztatowa Zagórzańskich Dziedzin (obecnie 49 różnorodnych warsztatów edukacyjnych bazujących na lokalnym dziedzictwie przyrodniczym, kulturowym, kulinarnym, artystycznym oraz sportowym; realizowanych na obszarach górskich i podgórskich, z wykorzystaniem potencjału przyrodniczego i kulturowego, w oparciu o walory naturalne i zasoby lokalne, produkty markowe). W trakcie wspólnych rozmów nie zabrakło ogromu pytań ze strony przyjezdnych gości, o partnerstwo oraz funkcjonowanie marki na wielu szczeblach jej obecnych działań. Ponadto, nasi goście zwrócili uwagę na wiele aspektów, proponując z własnego doświadczenia mnóstwo pomysłów, które z pewnością zostaną przeanalizowane, przecież uczymy się od siebie wzajemnie.

Na koniec prezentacji, Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość – jeden z Partnerów marki Zagórzańskie Dziedziny, prowadzący m. in. warsztaty edukacyjne przy zastosowaniu zróżnicowanych działań innowacyjności, współpracujący przy tworzeniu oferty Zagórzańskich Dziedzin, tworzący Zagórzańskie Centrum Wolontariatu obejmujące trzy zagórzańskie samorządy: Gminę Mszana Dolna, Miasto Mszana Dolna i Gminę Niedźwiedź; organizacje pozarządowe działające na tym terenie; placówki oświatowe i wszystkie grupy zagórzańskich beneficjentów, m. in. seniorów, osoby niepełnosprawne, matki z dziećmi, dzieci i młodzież, zaprezentowało owoce współpracy wynikające z partnerstwa oraz możliwości dalszego rozwoju.

W urzędzie gminy na zaproszonych gości czekała pyszna kawka, do której zabraknąć nie mogło zawijańca z powidłem śliwkowym, nagrodzonego I miejscem w ramach konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”, podczas ogólnopolskiego konkursu na najlepszy produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną, którego finał dla Małopolski odbył się podczas Agropromocji 2019.

Po powrocie do hotelu, goście mieli okazję spotkać się z p. Teofilą Latoś – Prezesem Polskiego Centrum Ludoznawczego w Mszanie Dolnej, która podzieliła się ogromem wiedzy na temat zagórzańskiego stroju oraz naszej rodzimej tradycji. Po jej występie, na stole zagościły produkty od rolników z Zagórzańskich Dziedzin. Uczestnicy wizyty studyjnej po raz kolejny „smakowali” region, a nasze Śwarne Babki przygotowały pierogi ze śliwką - produkt regionalny, który jako jeden z czterech został zgłoszony na listę produktów regionalnych.

Do spotkania przygrywała zagórzańska kapela Rodziny Kościelniaków, w tradycyjnych, zagórzańskich strojach, prezentująca zagórzańskie tradycje muzyczne i taneczne, tworząca bogatą ofertę kulturową w ramach Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki. Przeprowadzone zostały również warsztaty tańca regionalnego „Pieca zadym nie troncojcie”, gdzie tańcom i śpiewom nie było końca.

Kolejny dzień przyniósł nowe atrakcje. Mimo, że pogoda nie rozpieszczała i chłód był odczuwalny, to pełni entuzjazmu po sytym śniadanku goście wyruszyli w podróż, zmieniając tym razem gminy. Zwiedzanie rozpoczęło się w Gorczańskim Parku Narodowym, gdzie grupa zobaczyła piękną wystawę przyrodniczą oraz wybrała się na spacer po parku dworskim hrabiów Wodzickich, w towarzystwie przewodnika.

Następnie, lekko zmarznięci uczestnicy wizyty studyjnej, pojechali na spotkanie do Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu, gdzie czekali na nich przedstawiciele Gminy – wójt Rafał Rusnak, sekretarz Justyna Łabuz, wiceprzewodniczący rady – Franciszek Rapciak oraz przedstawiciele GBiOK. Rozmowy przy wspólnym stole, wymiana doświadczeń, spostrzeżeń, wspólnych wartości, które dbają o rozwój lokalnej społeczności wybrzmiały bardzo mocno. Nasi goście, zobaczyć mogli zarówno salę konferencyjną, jak i bibliotekę. Z trudem było się rozstać, a w progach budynku wymieniali jeszcze ostatnie zdania.

Ostatnim punktem wizyty była Orkanówka – dom rodzinny Władysława Orkana, wybitnego, pisarza, poety i publicysty. Drewniana willa wzniesiona została w stylu podhalańskim. Trzy werandy, piętro z pokojami dla gości oraz ciekawy front złożyły się na oryginalny wygląd budynku. Orkanówka stała się miejscem spotkań wybitnych postaci, będących jednocześnie przyjaciółmi Orkana. To właśnie tutaj wzruszenie dało się odczuć, a uciekający czas chciało się zatrzymać.

To był niesamowicie intensywny, ale piękny i inspirujący czas. Zarówno przedstawiciele Gminy Obrazów z panem Wójtem na czele, jak i cała załoga Zagórzańskich Dziedzin, wyszli przepełnieni inspiracjami. Podczas pożegnania bardzo mocno wybrzmiało, nie „do widzenia”, ale „do zobaczenia znów”!

 

Tekst: Karolina Maria Zapała

Fot. Monika Homa