z ostatniej chwili
W dniu 7 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności w Urzędzie Gminy Mszana Dolna z powodów organizacyjnych, czynne będzie w godzinach od 12:00 do godziny 15:00. Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Remont nagrobków na cmentarzu wojennym

22/10/2021, dodał: Monika Homa czytano: 4769 razy
We wrześniu b.r. zakończono prace konserwatorskie nagrobków na Cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej w Kasinie Wielkiej.

Prace przy sześciu stellach nagrobkowych wymagały ich całkowitego demontażu i przetransportowania do pracowni konserwatorskiej. Wykonanie pełnej konserwacji nagrobków rozpoczęto od ich całkowitego oczyszczenia z mikroorganizmów oraz innego rodzaju nieczystości. Następnie uzupełniono ubytki oraz zaimpregnowano nagrobki środkiem krzemoorganicznym, w celu zabezpieczenia ich przed dalszą degradacją. Prace polegały także na wykonaniu nowych podstaw do nagrobków z piaskowca, zabezpieczeniu przed działaniem wód gruntowych i opadowych oraz scaleniu kolorystycznym z pozostałymi nagrobkami na cmentarzu. Całość prac została zrealizowana przez Stanisława Strzelczyka, konserwatora zabytków z Wilczyc.

Koszt całkowity remontu wyniósł 15 000 zł. Urząd Gminy Mszana Dolna na realizację zadania pozyskał dofinansowanie w kwocie 12 000,00 zł, w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, pozostała część została sfinansowana ze środków własnych Gminy Mszana Dolna.

W tym roku zostanie złożony kolejny wniosek do ministerialnego programu, na zrealizowanie dalszych prac, tj. m.in. zlecenie dokumentacji projektowej, celem odtworzenia historycznego układu cmentarza, a także odnowę głównego pomnika i ogrodzenia.

Na cmentarzu wojennym nr 364 w Kasinie Wielkiej pochowano żołnierzy, którzy polegli podczas działań wojennych w 1914 r., w walkach pomiędzy wojskiem austriackim, wspomaganym przez oddziały niemieckie, a rosyjskim. Większość pochowanych na cmentarzu stanowią żołnierze armii monarchii austro-węgierskiej. Cmentarz wojenny w Kasinie Wielkiej jest jednym z najcenniejszych zabytków znajdujących się na terenie Gminy Mszana Dolna, stanowi ważny element jej dziedzictwa kulturowego.

Monika Homa