Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Ostatni przystanek ERASMUSA

31/05/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 3844 razy
W dniach od 16 do 24 maja 2017 roku nauczyciele i uczniowie Gimnazjum Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej gościli w swoich domach obcokrajowców z Francji, Litwy i Niemiec.

Było to niestety ostatnie spotkanie projektowe w ramach programu Erasmus+ pt.: „Cztery Regiony – Jedna Europa”, realizowanego przez ostatnie dwa lata w szkole w Kasinie Wielkiej.  Pod Śnieżnicę przybyło 24 uczniów i 6 nauczycieli ze szkół partnerskich. Podczas  9 – dniowego pobytu zapewniono gościom sporo atrakcji, udało się też wykonać wiele ciekawych i trudnych zadań.

Program wizyty był bardzo napięty.
Już pierwszego dnia projektowego nasi goście mogli poznać nie tylko nasze budynki szkół, warunki w jakich się uczymy i pracujemy oraz poznać uczniów, nauczycieli i pracowników naszej placówki, ale również naszą malowniczą wieś, rozwiązując zadania gry terenowej – informuje koordynatorka programu. Różnorodne tańce i gry integracyjne pozwoliły na przełamanie nieśmiałości i barier językowych. Wieczorem odbyła się uroczysta ceremonia powitalna, podczas której nasi uczniowie przywitali gości w ich ojczystych językach, a szkolny chór, pod batutą Emilii Ceklarz, zaśpiewał „Odę do Radości” znaną jako Hymn Unii Europejskiej. Natomiast zespół regionalny składający się z naszych najmłodszych uczniów, pod kierunkiem Bernadetty Kaletki, zaprezentował lokalne tańce.

Podczas powitania głos zabrał Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna, podkreślając że program Erasmus+ daje Europie niezwykłe bogactwo – pokolenie ludzi otwartych na świat, samodzielnych, kreatywnych, odważnie sięgających po nowe doświadczenia edukacyjne i kulturowe. Słowa powitania skierowała do gości również dyrektor Janina Ziemianin, wspominając pięcioletnią współpracę międzynarodową, podczas której rozwijała się kreatywność uczniów dzięki wielu zajęciom pozaszkolnym, a  doświadczenia pokazały, że program Erasmus Plus jest źródłem, z którego można nieustannie czerpać, by rozwijać młode talenty. Po części oficjalnej nastąpił miły akcent – uczestnicy mogli skosztować tortu z logo projektu oraz wszelakie regionalne przekąski przygotowane przez nauczycieli i rodziców uczniów z Kasiny Wielkiej.

Każdy kolejny dzień projektowy rozpoczynał się od dokonania ewaluacji poprzedniego dnia i zaprezentowania produktów, przygotowanych przez uczestników projektu z każdego kraju – dodaje koordynatorka. Nasi goście oraz uczniowie zaangażowani w projekt byli na  wycieczkach w Krakowie, Zakopanem i Niedzicy.  Szczególne wrażenie na wszystkich zrobił pięknie położony nad Dunajcem okazały średniowieczny zamek w Niedzicy (również nazwany Dunajcem), który stoi na stromej wapiennej skale. Z pokładu statku „Harnaś”, podczas rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim, mogliśmy podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury, jak i przyrody.

W czasie wizyty gości z Erasmusa nie zabrakło dobrej zabawy. Dużo radości sprawił laserowy paintball. W Spiskiej Krainie uczestnicy wycieczki mogli poczuć dreszczyk emocji towarzyszący starciu dwóch drużyn pochodzących z różnych krajów.

Kolejną atrakcją była wizyta u gospodarza, a zarazem duszpasterza Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy, kapelana leśnego, ks. Jana Zająca. W malowniczym zakątku położonym wśród lasu bukowo – jodłowego zapalono ognisko i smażono kiełbaski.
Jednym z ciekawych doświadczeń były warsztaty w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, gdzie uczestnicy projektu Erasmus+ bardzo zaangażowali się w manualne zajęcia i własnoręcznie wykonali regionalne wzory na szkle, które potem wszyscy zabrali na pamiątkę do domu.

Wtorkowy poranek upłynął naszym erasmusowym delegacjom na obserwacji lekcji prowadzonych przez naszych pedagogów, poznaniu zwyczajów panujących w naszej placówce oraz zapoznaniu się z funkcjonowaniem polskiej szkoły – o pobycie gości opowiada dyrektor Janina Ziemianin. Lekcje bardzo się podobały nauczycielom i uczniom z zagranicy. Ponadto klasa 1B gimnazjum uczestniczyła w zajęciach matematycznych prowadzonych przez francuskiego nauczyciela matematyki Julien Coupeau w języku angielskim.

Ostatni wieczór był radosny, szalony, ale i wzruszający – wspomina zagórzańska koordynatorka projektu. Przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna, Aleksandra Kania, w podziękowaniu za miniony tydzień rozdała naszym gościom prezenty. Każdy kraj podsumował swój pobyt w Polsce. Bardzo miło było słyszeć pozytywne opinie o programie pobytu, o naszej szkole, uczniach i nauczycielach. Goście podkreślali wyjątkową gościnność w domach naszych uczniów, zachwycali się polską kuchnią (szczególnie pierogami i bigosem), a nade wszystko dziękowali za otwartą i życzliwą postawę polskich gospodarzy. Byli pod ogromnym wrażeniem, nie tylko tego, co mogli zobaczyć, ale także serdeczności, z jaką się spotkali, podkreślając że z chęcią ponownie odwiedzą nasz kraj. Oficjalne spotkanie uwieńczyła zabawa taneczna, podczas której towarzyszyła nam muzyka z całej Europy. W międzyczasie rozegraliśmy międzynarodowe karaoke. Pyszne jedzenie przygotowane przez rodziców i dobra muzyka spowodowały, że gdyby nie konieczność  wczesnej pory wyjazdu naszych gości, zabawa trwałaby jeszcze dłużej. W środę, 24 maja, z samego rana, pożegnaliśmy naszych gości pełni ciepłych wspomnień. Nie zabrakło łez. Pożegnania zawsze są trudne... To był niezwykły tydzień dla naszego gimnazjum, uczniów, rodziców i nauczycieli. Obserwujemy same korzyści udziału w projekcie, a zadowolenie młodzieży powoduje, że warto starać się o udział w programach wymiany młodzieży.

Koordynatorzy projektu i Dyrekcja Gimnazjum w Kasinie Wielkiej dziękują:
Uczniom za wzorową postawę!
Rodzinom uczniów za przyjęcie gości do swoich domów i opiekę oraz za przygotowanie regionalnych potraw!
Nauczycielom i Pracownikom za zaangażowanie i profesjonalne wykonanie zadań projektu!

Koordynatorzy