z ostatniej chwili
Biuro ewidencji ludności w dniach 11.10.2023 r. i 12.10.2023 r. będzie czynne w godzinach od 7:30 do 12:00, a w dniu 13.10.2023 r. będzie nieczynne Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Uczcili niepodległość w stolicy

18/11/2022, dodał: Monika Homa czytano: 862 razy
Tłumy świętujących oraz gwar pełen radości i dumy - tak 11 listopada wyglądało Krakowskie Przedmieście. Kolejny raz hucznie celebrowano obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wśród obecnych nie zabrakło również Zagórzan. Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej po raz trzeci już dostała zaproszenie do wspólnego świętowania w stolicy.

Festiwal „Niepodległa”, odbywający się na Krakowskim Przedmieściu od 2018 roku, to niezwykle prestiżowe wydarzenie. Patronat honorowy objęło nad nim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego głównym założeniem jest jednoczenie Polaków we wspólnym obchodzeniu odzyskanej ponad sto lat temu niepodległości. Cel ten realizowany jest z powodzeniem - co roku Krakowskie Przedmieście gości tysiące osób celebrujących suwerenną Polskę. Również i w tym roku Traktem Królewskim przeszło około 30 tysięcy ludzi - wszyscy oni zgromadzili się tego dnia, by razem świętować wolność. Czekało na nich wiele atrakcji. Zorganizowano bowiem trzy sceny - dla dzieci, tańców polskich oraz muzyczną. Na deskach tej ostatniej wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej - Enej, Roksana Węgiel, IRA oraz Lemon.

Atrakcje uliczne były równie fascynujące. Z balkonu Hotelu Bristol co godzinę usłyszeć można było przemówienie płynące z ust ojców niepodległości, a czas pomiędzy nimi zajmowała wystawa zabytkowych pojazdów oraz parady muzyczne. Ekscytacja udzielała się każdemu.

Równie rozemocjonowani byli członkowie „Echa Gór”. Co pół godziny wyruszali z bram Uniwersytetu Warszawskiego w takt marszów góralskich. Dali również koncert utworów rozrywkowych i patriotycznych przed pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz na balkonie Akademii Sztuk Pięknych. Orkiestranci z Kasinki Małej dzielili festiwalową scenę wspólnie z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Kurzętnika, zespołem Parnass Brass Band, Brass Federacją, Ferajną z Hoovera, Zespołem Regionalnym im. Jana Jędrola „Regle” z Poronina oraz Grupą „Żywy Teatr”. Podczas parady finałowej wybrzmiały fanfary i utwory wskazujące na wielkie święto oraz wyrażające ogromną radość muzyków i wszystkich przybyłych.

Przejęcie i entuzjazm były bardzo zaraźliwe i udzielały się tego dnia każdemu. 104. rocznicę odzyskania niepodległości uczczono z dumą i prawdziwym rozmachem. Vivat Polonia!

 

Klaudia Gawronek

fot. Tomasz Tołłoczko