Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie potrawy kandydatami do wpisu na ministerialną listę

10/08/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 1075 razy
Kluski rozgarnywane, zwane sapką; pierogi z suszonymi śliwkami; kołacz razowy na słono i zupa z karpieli na mleku - to zagórzańscy kandydaci do wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wnioski o ich wpis na tę zaszczytną listę złożyły Śwarne Babki z KGW Łętowe, które 9 sierpnia b.r. w Muzeum - Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec z powodzeniem i pochwałą „obroniły” swoich kandydatów przed Radą ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego. Obradom przewodniczył Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Łętowskie gaździny na posiedzenie zaszczytnego grona musiały przygotować do degustacji wszystkie zagórzańskie potrawy, które pretendują do wpisu na ministerialną listę. W trakcie prezentacji zobowiązane były do przedstawienia szczegółowego procesu przygotowania tych dań oraz składu produktów niezbędnych do ich ugotowania. Odpowiadały również na szczegółowe pytania członków Rady dot. historycznych korzeni wyrobu produktów, tradycyjnej technologii ich produkcji oraz pochodzenia surowców wykorzystywanych do ich wytworzenia. Poradziły sobie z tym wyzwaniem wyśmienicie i - jako jedyne spośród wszystkich małopolskich kandydatów - uzyskały pochwałę, nie tylko za dbałość o tradycję i smak potraw, ale również za ogólną prezentację i sposób podania zagórzańskich dań.

Wszystkie wnioski przedstawione  przez łętowianki zostały pozytywnie zaopiniowane przez członków Rady, w związku z tym zostaną przekazane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który dokona ich ponownej weryfikacji oraz zadecyduje o wpisie na Listę Produktów Tradycyjnych.

Trzymamy kciuki!

Magda Polańska