z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 21 czerwca 2021 roku do dnia 31 sierpnia 2021 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Tradycja jest naszą dumą!

09/02/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 669 razy
Kultywujcie te piękne tradycje, które wyrażają naszą tożsamość i charakteryzują nas, przekazujcie je młodemu pokoleniu – podkreślał lubomierski proboszcz, O. Marek Kustroń, podczas kolejnej Zagórzańskiej Mszy św. Naród bez korzeni, bez kultywowania spuścizny ojców nie istnieje. Bądźmy odpowiedzialni i kultywujmy zagórzańskie tradycje.

Niedzielna Zagórzańska Msza św. zgromadziła tych, którzy lokalne tradycje kultywują od wielu lat. Mowa tu przede wszystkim o muzykach Orkiestry Dętej Echo Gór z Kasinki Małej, którzy dzisiaj szczycą się już 108 - letnią historią naznaczoną zagórzańskim strojem, obrzędami i melodiami. To właśnie oni zadbali o muzyczną oprawę tej uroczystej Eucharystii, przygotowali śpiewy i czytania oraz modlitwę wiernych.  Do świątyni przyszli również wierni, którzy czynnie chcą włączyć się w popularyzację ludowych tradycji, coraz częściej i śmielej zakładając regionalne stroje.

Wiemy, że czas pandemii przyniósł nam ograniczenia –podkreślał na zakończenie regionalnej Mszy św. celebrans. Nie wszyscy, którzy tego chcą, mogą przyjść do kościoła, nie możemy tej naszej zagórzańskiej kultury popularyzować przez wydarzenia towarzyszące zaplanowane przy Zagórzańskiej Mszy  św. Wielu z nas dołącza się do tej Eucharystii przez transmisję za pośrednictwem Internetu.  Musimy z wiarą przetrwać ten trudny czas, abyśmy mogli się niedługo w pełni cieszyć z naszego, zagórzańskiego spotkania, najpierw w kościele, a potem w jego otoczeniu.

Kolejna Zagórzańska Msza św. zaplanowana jest na 7 marca b.r. – przypominają organizatorzy wydarzenia. Odprawiona zostanie również w zabytkowym kościele parafialnym Lubomierzu, o godz. 14.00. Już dzisiaj serdecznie na nią zapraszamy. Nie zapomnijcie – ubierzcie się w stroje regionalne!

Magda Polańska