z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 21 czerwca 2021 roku do dnia 31 sierpnia 2021 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie rolniczki uczyły się od praktyków

04/12/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 2166 razy
29 listopada b.r. grupa rolniczek z terenu Gminy Mszana Dolna wzięła udział w wizycie studyjnej w Inkubatorze Kuchennym w Zakrzowie.

Zagórzanki poznały  działanie takiego ośrodka od przysłowiowej „kuchni”, dowiedziały się o możliwościach współpracy z rolnikami i producentami rolnymi, poznały zadania jakie realizuje powstała tam spółdzielnia, zobaczyły jak funkcjonuje sprzedaż wyrobów przez nią wyprodukowanych  oraz produktów dostarczanych przez okolicznych rolników. Zapoznały się również z bardzo ciekawą inicjatywą Klubu zakupowego Kooperatywa Lanckorońska KoKoszyk i dowiedziały się jakie  plusy i minusy mają różne rozwiązania formalno – prawne,  techniczne i technologiczne w inkubatorze oraz spółdzielni.  Warto tutaj podkreślić, że rolnicy z Gminy Mszana Dolna skorzystali z doświadczeń polskich pionierów.  Inkubator w Zakrzowie jest bowiem pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Najważniejszą jego częścią jest kuchnia wyposażona w urządzenia dużej gastronomii oraz chłodnie. Pozwala to na prowadzenie działalności produkcyjnej, usługowej oraz szkoleniowo - doradczej z zakresu przetwórstwa rolno- spożywczego i gastronomii. Lokalni rolnicy, małe firmy i osoby oraz organizacje zainteresowane tego typu działalnością mogą skorzystać z inkubatora wynajmując pomieszczenia i wyposażenie kuchni oraz chłodnię w celu wyrobu i przechowywania własnych produktów. Organizacja pracy jak również spotkania dotyczące wykorzystania potencjału inkubatora odbywają się pod nadzorem wyszkolonego w tym celu personelu.

Wizyta zagórzańskich producentów rolnych w Zakrzowie zorganizowana została przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach w ramach działań podejmowanych przy kreacji marki Gminy Mszana Dolna.

Magda Polańska