z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 01 czerwca 2023 roku do dnia 31 sierpnia 2023 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
spsprzątanie świataPomoc dla uchodzcowkontowybory ławnikówBiuletyn informacji publicznejSzczepieniatransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowakoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyjakości powietrzaEkointerwencja

Aktualności


zobacz archiwum
Maj 2023
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
1234
  • maj
    04
    2023
    15:30
    Zagórzanie! Zachowanie dziedzictwa kulturowego w naszych rękach!

    W związku z planowanym wpisem kultury góralskiej na krajową |Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego serdecznie zapraszamy wszystkich Zagórzan, a szczególnie kierowników zespołów i  prezesów organizacji, kapelmistrzów orkiestr dętych i animatorów kultury zagórzańskiej z całego regionu, na spotkanie, które odbędzie się w dniu 4 maja (czwartek) o godzinie 15:30 w sali obrad Urzędu Gminy Mszana Dolna.

    To od naszego zaangażowania w ten proces zależy, czy dla potomnych zachowamy to, co jest żywe, wartościowe i prawdziwe w naszej kulturze: muzyce, tańcu, śpiewie, zwyczajach, obrzędach, kuchni…

    Konsultacje u Zagórzan to jedne z kilku tego typu warsztatów poprzedzających wpis niematerialnej kultury góralskiej na Listę. Wszystkie działania w tym zakresie koordynuje Związek Podhalan i Małopolskie Centrum Kultury "Sokół".

    Warto dodać, że podobne starania podjęli wcześniej Słowacy. Jeżeli uda się przeprowadzić taki wpis w Polsce i Czechach, to wspólnie jest większa szansa na wpis na światową listę prowadzoną przez UNESCO.

    Nie może nas tam zabraknąć.

     

567
891011121314
1516171819
  • maj
    19
    2023
    18:30
    Promocja tomiku wierszy Wojciecha Kusiaka – „Ciyń Bulandy”

    Zapraszamy na promocję tomiku wierszy Wojciecha Kusiaka – „Ciyń Bulandy”

    Partnerzy i kreatorzy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny wraz z autorem serdecznie zapraszają na wieczór autorski i promocję nowego tomiku poezji Wojciecha Kusiaka „Ciyń Bulandy”, 19 maja 2023r. (piątek), o godz. 18:30 w siedzibie Związku Podhalan w Lubomierzu. Bezpośrednio po spotkaniu, ok. godz. 19:45, przy związkowej kapliczce odśpiewamy Majówkę – tradycyjne majowe nabożeństwo ku czci Matki Bożej.

    Spotkaniu towarzyszyć będzie muzyka rodzinnej Kapeli Kościelnioki ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki oraz Kapeli Robcanie z Rabki – Zdroju.

    Wojciech Kusiak to osoba nietuzinkowa. Szerszemu gronu znany jest jako wicedyrektor Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju (Partnera Zagórzańskich Dziedzin). Jest również członkiem Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan oraz zespołu regionalnego „Robcanie”. To wielki miłośnik Gorców i górskich wypraw, literatury i historii regionu, gawędziarz, satyryk. Rabczanin, absolwent krakowskiej AWF - kierunek Turystyka i UJ – muzealnictwo. Laureat wielu konkursów literackich. Na stałe współpracuje z „Wiadomościami Rabczańskimi”, na łamach których ukazują się jego „Godki pisane gwarą” i „Patrzency ze sałasa”.

    „Ciyń Bulandy” to kolejna regionalna, pisana gwarą, pozycja pióra Wojciecha Kusiaka. Wcześniej wydał  „Zalubiony cas”, „Sosrembowe serce” oraz audiobooka „Godki o Rabce i okolicy”. Podczas wydarzenia w Lubomierzu będzie można nabyć najnowszy tomik jego wierszy i otrzymać autograf autora. Środki pozyskane ze sprzedaży książki zasilą fundusz stypendialny FRRR im. Jana Bednarza.

    W Gorcach - o Gorcach, w pobliżu domu Tomasza Chlipały będziemy snuć opowieści o górskich wyprawach, wartościach, podążymy po śladach, które wydeptał najsłynniejszy baca gorczański… Będzie poważnie i wesoło, zaśpiewamy biesiadnie i nabożnie, ucieszymy ciało i duszę, spotkamy się, wspólnie spędzimy czas… w ciyniu Bulandy. Zapraszamy serdecznie!

2021
22232425262728
  • maj
    28
    2023
    14:00
    Zagórzańska Msza św.

    Zagórzańska Msza św.

    28 maja 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.

    Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Zespół Łętowianie.

    Po Mszy św., na placu przed kościołem, członkowie Zespołu wystąpią z krótkim programem artystycznym, a na regionalnym kiermaszu będzie można nabyć produkty lokalne.

    Zachęcamy wszystkich Zagórzan biorących udział w tej Mszy św. do ubrania się w zagórzański strój regionalny i zaprezentowania się w nim podczas wydarzenia. Będzie to forma popularyzacji naszej kultury i tradycji.

    Zagórzańskie Msze św. są odprawiane cyklicznie, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 14.00 - w okresie od kwietnia do września w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej, a od października do marca w kościele parafialnym w Lubomierzu.

    Uczestnictwo w wydarzeniu jest również okazją do podziwiania pięknych wnętrz zabytkowych świątyni.

    Zapraszamy do udziału w tych Mszach św. wszystkich Zagórzan, gości i turystów odwiedzających Zagórzańskie Dziedziny!

29
  • maj
    29
    2023
    19:00
    Zagórzańska Majówka przy kapliczce w Łętowem
    Społeczność Zagórzańskich Dziedzin zaprasza wszystkich na nabożeństwo majowe do Łętowego.
    Majówkę - tradycyjne nabożeństwo ku czci Matki Bożej - odśpiewamy przy usytuowanej pośród łąk umajonych, gór i dolin zielonych, kapliczce na Nowej Wsi w Łętowem.
    Oprawę muzyczną tego nabożeństwa zapewni rodzinna Kapela Kościelnioków z Olszówki działajaca w ramach Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej "Pod Cyrlom". W głośnym i dźwięcznym sławieniu Maryi swoim śpiewem wesprze ich społeczność Łętowego - Zespół Łętowianie (Stowarzyszenie Łętowianie) oraz Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe - wszyscy ubrani w regionalne, zagórzańskie stroje.
    Zapraszamy Was serdecznie - mieszkańcy Zagórzańskich Dziedzin i nasi mili goście - do kolejnego już naszego majowego spotkania z żywą kulturą i tradycją Zagórzan. Przyłączcie się do chóralnych śpiewów - niech co czuje i co żyje z nami sławi Maryję.
    Będzie nam miło jeśli specjalnie na tę okazje ubierzecie się w strój regionalny.
    Samochody możemy zostawić na parkingu przy domu weselnym Gorczańskie Widoki (i to na ten obiekt ustawcie sobie pinezkę w gps).
    Stamtąd, ok. godz. 18:50, wspólnie podejdziemy do kapliczki usytuowanej w odległości 500 m od tego miejsca. Ponieważ droga naszego spaceru jest traktem polnym sugerujemy, aby wyjątkowo zamiast kierpców założyć wygodniejsze buty, najlepiej trekkingowe.
    Cóż dodać? - spotkajmy się z Zagórzańskich Dziedzinach!
    Do zobaczenia!
     
3031
mapkizagorzanskie_dziedzinywfos