z ostatniej chwili
W dniach 3 i 4 kwietnia 2024 r. biuro ewidencji ludności w Urzędzie Gminy Mszana Dolna z powodów organizacyjnych, czynne będzie w godzinach od 7:30 do godziny 12:00, a w dniu 5 kwietnia 2024 r. biuro będzie nieczynne. Wójt Gminy Mszana Dolna informuje, że w dniu 29 marca (Wielki Piątek) 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie nieczynny Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


83. rocznica walk w Kasinie Wielkiej

05/09/2022, dodał: Monika Homa czytano: 1622 razy
4 września br. przedstawiciele samorządu, poczty sztandarowe, uczniowie, strażacy oraz mieszkańcy Gminy Mszana Dolna zebrali się, jak co roku, na Przysiółku „Mogiła” w Kasinie Wielkiej, by uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w walce z najeźdźcą.

 

 

Przed głównymi uroczystościami, delegacja gminy udała się na cmentarz parafialny, by złożyć wiązanki i zapalić znicze przy grobie żołnierzy 24 Pułku Ułanów, na czele z por. Zdzisławem Hemplem, którzy polegli w czasie walk w dniu 4 września 1939 roku. Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba oraz radni gminy, Rafał Kubowicz i Halina Bubiłek, odwiedzili także grób Stanisława Dobrowolskiego, artysty rzeźbiarza, który był autorem pomnika poświęconego poległym, znajdującego się na polanie „Mogiła”.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się hymnem państwowym. Następnie uczczono pamięć poległych żołnierzy poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje: Gminy Mszana Dolna, na czele z wójtem gminy Bolesławem Żabą, zastępcą wójta Katarzyną Szybiak oraz radnym Rafałem Kubowiczem, Prezes Koła Koleżeńskiego 24 Pułku Ułanów w Kraśniku Marek Rusek wraz z rodziną, miasta Mszana Dolna na czele z przewodniczącą rady miasta Janiną Flig oraz zastępcą burmistrza Michałem Grzeszczukiem, Prezes Towarzystwa Ziemi Mszańskiej – Franciszek Dziedzina, uczniowie z ZSiP nr 2 w Kasinie Wielkiej wraz z dyrektorem Zbigniewem Jaroszem, uczniowie z ZSiP nr 1 w Kasinie Wielkiej wraz z dyrektor Janiną Ziemianin, Szef Muzeum Broni Pancernej z Poznania ppłk Tomasz Ogrodniczuk wraz z wykonawcą renowacji wieży czołgu Vickers Arturem Zysem, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu Robert Kowalski. Wśród zebranych gości nie zabrakło także Poseł na Sejm RP Anny Paluch oraz radnego Powiatu Limanowskiego Bolesława Jani.

Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawili Proboszcz parafii w Kasinie Wielkiej ks. Wiesław Maciaszek, Proboszcz parafii w Mszanie Górnej ks. Marian Bański oraz Ks. Jan Zając, który wygłosił do zebranych Słowo Boże. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej oraz chór „Cantate Deo”. Po zakończeniu mszy św. młodzież z ZSiP nr 2 w Kasinie Wielkiej zaprezentowała krótki program artystyczny.

W dalszej części uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, który podziękował zebranym za przybycie oraz przypomniał krótką historię walk, które miały miejsce w naszym regionie w czasie II wojny światowej. Był to też odpowiedni moment na złożenie podziękowań dla tych, którzy przyczynili się do konserwacji i generalnego remontu wieży czołgu Vickers, stanowiącego zwieńczenie pomnika autorstwa Stanisława Dobrowolskiego. Nieodpłatnej renowacji czołgu podjął się Artur Zys wraz z pracownikami Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, ze Środy Wielkopolskiej. Duży wkład w wykonaniu remontu wieży miał także ppłk Tomasz Ogrodniczuk, z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, który koordynował cały proces.

W imieniu samorządu Gminy Mszana Dolna, proszę przyjąć najserdeczniejsze podziękowania oraz wyrazy uznania za nieodpłatne wykonanie konserwacji wieży czołgu Vickers. Pomnik poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku w walkach o Kasinę Wielką, autorstwa Stanisława Dobrowolskiego, stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego Gminy Mszana Dolna. Państwa zaangażowanie i szlachetna pomoc, niewątpliwie przyczynią się do zachowania dla przyszłych pokoleń tego cennego obiektu. – podkreślił wójt.

Następnie głos zabrali zebrani goście. Poseł na Sejm RP Anna Paluch odniosła się do obecnej sytuacji geopolitycznej, podkreślając, że silny naród, to naród, który potrafi się bronić. Głos zabrali także Franciszek Dziedzina, Prezes Towarzystwa Ziemi Mszańskiej, który odczytał okolicznościowy adres, przesłany przez Poseł na Sejm RP Urszulę Nowogórską oraz Prezes Koła Koleżeńskiego 24. Pułku Ułanów w Kraśniku Marek Rusek.

Ostatnim etapem wydarzenia była prezentacja repliki czołgu Vickers, w wykonaniu Tomasza Ogrodniczuka i Artura Zysa. Czołg zrobił na zebranych ogromne wrażenie. Chętni mogli obejrzeć go z bliska oraz wykonać pamiątkowe zdjęcia, a następnie skosztować tradycyjnej grochówki, na którą zaprosiły Gospodynie z KGW „Zagórzanki” z Kasiny Wielkiej.

 

Red./Fot. Monika Homa