z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 06 czerwca 2022 roku do dnia 31 sierpnia 2022 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Spotkanie autorskie z Marią Frycz - Zoltek

15/06/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 512 razy
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Marią Frycz – Zoltek (krakowianką wychowaną w Zakopanem, mieszkającą w Chicago) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej, 22 czerwca 2022r. o godz. 18.00.

Podczas wieczoru autorskiego pisarka przedstawi swoją książkę „FRANKA”, w której znalazł się wątek zagórzański.  Tytułowa bohaterka przybywa bowiem w Gorce, aby spotkać się z Bulandą.
Postać tę przybliży potomek Tomasza Chlipały, Jan Zoltek, a fragment pisany gwarą zagórzańską przeczyta aktorka, Weronika Humaj (znana m. in. z filmów:  Wataha, Porady na zdrady, Niewinne czy serialu Stulecie Winnych). Opowieść o Bulandzie w rodzimej gwarze zaprezentuje Martyna Michór z Łostówki.  Swój muzyczny wkład, z „bulandowym” akcentem, wniesie Zespół Mali Łostowianie.

W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę.

Organizatorami wieczoru autorskiego są partnerzy i kreatorzy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny: Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Wójt Gminy Mszana Dolna, Wójt Gminy Niedźwiedź, Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej, Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej z siedzibą w Kasinie Wielkiej, Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu.

 

Wstęp wolny!

 

-----------------------------------------------------------------

Książka ,,Franka” dotyka wielu płaszczyzn, które są istotne dla rozwoju młodego pokolenia: dążenie do osiągania swoich marzeń, ochrona zwierząt i przyrody oraz ukazanie góralszczyzny w sposób nowatorski. W tekście tradycja łączy się z nowoczesnością. Dzięki książce góralskie dzieci uczą się jak być dumne ze swojego dziedzictwa kulturowego. We ,,France” jest zawarta symbolika podhalańska oraz gwara zagórzańska. Fakty i opisy realistycznych problemów płynnie przechodzą do świata magicznego. W większości literatury dziecięcej mamy do czynienia z superbohaterami męskimi, a tu podkreślony został pierwiastek dziewczęcy. Franka oraz Bulanda są mocno zakorzeni w górach i silnie związani z naturą. Główna bohaterka, oprócz problemów, które dotyczą wszystkich nastolatków, jak odnalezienie swojego miejsca w społeczeństwie i w rodzinie, musi pokonać strach by zmierzyć się z siłami zła, które chcą unicestwić Królestwo Natury. Franka otrzymuje swoje niezwykłe cechy od przodka Tomasza Chlipały, Bulandy - znachora z Gorców. Bulanda jest niesamowitą postacią historyczną, o której krąży wiele legend. Miał nietypowe zdolności leczenia w czasach, kiedy na Podhale rzadko przybywali lekarze, a mowa o końcu XIX wieku. Chlipała dla wielu mieszkańców okolicznych wsi gorczańskich był jedyna nadzieją na wyleczenie. We ,,France” zawarte są wymyślone przez autorkę legendy na temat genezy uzyskania przez Bulandę magicznych zdolności. Istotnymi bohaterami są również Togo - pies husky oraz prastary dąb Matula. Losy tych czterech bohaterów są mocno połączone, gdyż każdy z nich jest istotny do walki ze złem w postaci Jeźdźców Bractwa Pustki.

 

Maria Frycz Zoltek 

Krakowianka wychowana w Zakopanem. Jej motto życiowe to ,,Nadzieja pomaga iść naprzód, wytrwałość stać, a odwaga wracać.” Ukończyła studia magisterskie na kierunku filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim. Przez wiele lat uczyła języka angielskiego w jednej z zakopiańskich szkół. Dla swojego męża przyjechała do Chicago na stałe w 2015 roku. Po zdaniu egzaminów stanowych rozpoczęła swoją karierę w szkole amerykańskiej jako nauczyciel języka angielskiego jako drugiego. Miała sposobność nauczać w różnych programach językowych od klasy pierwszej do klasy ósmej. Obecnie pracuje w Gimnazjum w Harvey Dixmoor w stanie Illinois z młodzieżą hiszpańskojęzyczną. Jest w trakcie studiów magisterskich na Uniwersytecie Saint Francis w zakresie nauczania literatury anglojęzycznej. Pomysły na napisanie tej książki przyszły jej do głowy w kilku etapach: po przeczytaniu artykułu o uratowanym kucyku Luisie, w trakcie opowieści teścia o niezwykłej postaci historycznej - Tomaszu Chlipale (Bulandzie) oraz po rozmowach z uczniami na temat różnic w postrzeganiu świata między nimi a rodzicami. Od dzieciństwa jeździ na nartach i odpoczywa w trakcie długich pieszych wędrówek. W 2015 roku wraz z mężem Krzysztofem przeszła 800 kilometrową trasę Santiago de Compostella w Hiszpanii, a następnie w kolejnych latach Santiago de Teho w Portugalii, GT 87 we Francji oraz w 2021 kilka tras alpejskich w Szwajcarii. Chętnie przeczyta komentarze na temat swojej książki na swoim instagramie fryczzoltek oraz na swoim emailu mariafzoltek@gmail.com.