Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wiwat Król! Wiwat Konstytucja! Wiwat 3 Maja!

04/05/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 314 razy
3 maja 1791 roku, wtorek. Sala Senatorska na Zamku Królewskim w Warszawie „napełniła się ciekawskimi; każdy z drżeniem serca, najtkliwszym oczekiwaniem chciał być świadkiem tak wielkiego dzieła” – relacjonował w swoich pamiętnikach Julian Ursyn Niemcewicz- świadek tych pamiętnych zdarzeń.

29 kwietnia 2022 roku, piątek. Na sali  gimnastycznej  w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu spotkali się nauczyciele i uczniowie, którzy przyszli świętować  231. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Atmosfera jest podniosła, aktorzy przebrani w stroje z epoki rozpoczynają przedstawienie. Przenosimy się w czasie do roku 1791.

Najpierw występują uczniowie z klasy V, którzy przygotowali sejmik uczniowski. Odpowiadają na szereg pytań, często trudnych do zrozumienia dla młodszych dzieci. Wyjaśniają, co to jest konstytucja, jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jakie znaczenie dla Polski miało to doniosłe wydarzenie. Posłowie obradujący na Sejmie Wielkim wskazują, że Konstytucja majowa to próba unowocześnienia ustroju XVIII-wiecznej  Polski oraz  ratowania jej  suwerenności. Potem na scenę wchodzi król – Stanisław August Poniatowski, który w asyście posłów dokonuje uroczystego zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja. Polska stała się pierwszym krajem  w Europie, a drugim na świecie, który posiadał tak ważny dokument regulujący ustrój prawny państwa.  Zapanowała radość i poruszenie. Słychać pierwsze takty poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara. Tanecznym krokiem, para za parą, na parkiet wkraczają uczniowie z klasy VIIb. Dziewczyny ubrane są w przepiękne suknie z okresu Księstwa Warszawskiego, a chłopcy w strój galowy, co jeszcze bardziej podkreśla niezwykłość wydarzenia.  Rozlegają się gromkie brawa.

Dziękuję wszystkim  nauczycielom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystej akademii – wyrazy wdzięczności przekazuje dyrektor placówki, Jadwiga Baran- Stożek. Dzięki wspaniałej grze naszych uczniów i przepięknym strojom, które zostały zakupione z funduszy pozyskanych z Urzędu Gminy Mszana Dolna na realizację projektu historycznego: „Wybitni dowódcy w historii mojej gminy, powiatu i regionu”, mogliśmy choć na chwilę przenieść się do czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego  i poczuć atmosferę panującą na Zamku Królewskim w Warszawie  w dniu uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Ustawa ta do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości oraz powodem dumy dla Polaków.

Dorota Węgielska

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystość w Szkole Podstawowej nr 1 w Kasince Małej