z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, iż począwszy od dnia 7 maja 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 730 do 1400. Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagródczanie poznawali Polskę

25/04/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 2989 razy
W dniach 21-22.04.2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej byli na wycieczce w Górach Świętokrzyskich w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Zagórzanie zwiedzili Zamek Królewski w Chęcinach, który wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski. Poznali jego historię dzięki opowieści lokalnego przewodnika. Podziwiali zachowane do dziś zewnętrzne mury obronne, dwie wieże, basztę i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży widokowej obserwowali wspaniałą panoramę najstarszych gór w Polsce.

Kolejnym punktem programu wycieczki było Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które jest oddziałem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Uczestnicy wyjazdu przekonali się, że to niezwykłe miejsce na mapie regionu świętokrzyskiego, przeznaczone do aktywnego i inspirującego wypoczynku. Wystawy o charakterze multimedialno–mechatronicznym: „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno–przyrodniczych wzbudziły zainteresowanie i ciekawość uczniów, którzy mogli wcielić się w rolę badaczy. Były to pobudzające wyobraźnię działania edukacyjne połączone z wyśmienitą zabawą, zachęcające uczniów do obserwacji i doświadczeń.

W Górach Świętokrzyskich nie można pominąć najważniejszego miejsca, które dało nazwę temu regionowi - Świętego Krzyża, czyli pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego.
Jest to czynny obiekt sakralny, przy którym istniał zakon Ojców Benedyktynów, a obecnie zamieszkują go Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Zagródczanie zwiedzili tam furtę klasztorną, krużganki, kościół i bazylikę Trójcy Świętej oraz kaplicę Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Otrzymali również specjalne błogosławieństwo Relikwiarzem z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Zobaczyli również przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, które wraz z klasztorem Świętego Krzyża zostały wpisane w rejestr Pomników Historii.

Ostatnim punktem wycieczki było Żywe Muzeum Porcelany przy Fabryce Porcelany AS Ćmielów. Podczas zwiedzania nie lada atrakcję dla uczestników wyjazdu stanowiło wejście do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany, w którym przewodnik opowiedział  o tym, jak kiedyś wypalano w nim porcelanę. W piecu zorganizowana została również sala multimedialna, w której kasinczanie obejrzeli film nagrany wewnątrz hal fabrycznych wprowadzający w tajniki produkcji. Po wizycie w piecu przewodnik opowiedział i zaprezentował „na żywo” przy kolejnych stanowiskach wszystkie etapy produkcji porcelany na przykładzie porcelanowej figurki kotka: odlewanie, wypalanie, szkliwienie, ręczne malowanie farbami ceramicznymi oraz złotem, zdobienie w formie kalkomanii oraz znakowanie. W muzeum zwiedzający mogli wszystkiego dotknąć, poczuć porcelanę wszystkimi zmysłami. Na koniec odbyła się prezentacja różowej porcelany odtworzonej wg przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego, nazywana Arystokracją wśród porcelan. Zagórzanie zobaczyli również unikatową, wynalezioną i produkowaną jedynie w Fabryce Porcelany AS Ćmielów szmaragdową porcelanę. Mogli sprawdzić, jak „świeci” pod wpływem dodania do białej masy porcelanowej zmielonego pyłku ze szmaragdów. Po zwiedzaniu muzeum wszyscy uczestniczyli w warsztatach, podczas których pracowali z plastyczną masą porcelanową, samodzielnie przygotowując „pamiątkę z Ćmielowa” – pod okiem instruktora wykonali porcelanową różę. 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie z pewnością pozwoliła urozmaicić zajęcia lekcyjne, a nauka nabrała praktycznego wymiaru – wyjazd podsumowują nauczyciele z kasinczańskiej trójki. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii czy też eksperymentowaniu w centrum nauki stworzyła uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Przedmiotem programu „Poznaj Polskę” jest wsparcie realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. 

Dorota Borowiec