Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


103. rocznica odzyskania niepodległości

12/11/2021, dodał: Monika Homa czytano: 395 razy
W dniu 11 listopada, jak co roku, mieszkańcy miasta i gminy Mszana Dolna wspólnie obchodzili Święto Niepodległości.

 

 

Przed budynkiem remizy OSP w Mszanie Dolnej zebrali się przedstawiciele obydwu samorządów, na czele z wójtem gminy Mszana Dolna Bolesławem Żabą, zastępcą burmistrza miasta Michałem Grzeszczukiem oraz radnymi miasta i gminy Mszana Dolna, a także proboszczowie mszańskich parafii, poczty sztandarowe, członkowie ZS Strzelec i Orkiestra Dęta OSP Mszana Dolna.

Po przemówieniach władz, przedstawiciele ZS Strzelec wciągnęli flagę państwową na maszt, następnie przy akompaniamencie orkiestry, uroczyście ośpiewano hymn państwowy. W dalszej części obchodów, członek ZS Strzelec Dawid Ogiela odczytał Niepodległościowy Apel Pamięci. Zgromadzeni przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie złożyli wiązanki i znicze, przy mogiłach bohaterów, walczących o wolną Ojczyznę. Hołd bohaterom oddali przedstawiciele gminy Mszana Dolna - wójt Bolesława Żaba, przewodniczący rady Jan Chorągwicki, zastępca wójta Katarzyna Szybiak oraz liczne grono radnych gminy, a także przedstawiciele miasta Mszana Dolna, radni powiatowi, prezes Towarzystwa Ziemi Mszańskiej Franciszek Dziedzina oraz przedszkolaki w strojach regionalnych.

Kolejnym punktem obchodów była msza św. dziękczynna, za 103 lata niepodległości naszej Ojczyzny, w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Ks. Jerzy Raźny podczas homilii podkreślał m. in., że Ojczyzna to nie tylko ziemia, wyznaczona granicami, ale to przede wszystkim inni ludzie, a brak troski o wspólne dobro i przedkładanie prywatnych interesów ponad narodowe, jest prosta drogą do jej upadku.

Po mszy miał miejsce koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Mszana Dolna i chóru z parafii Miłosierdzia Bożego. Popołudniu liczna grupa mieszkańców wybrała się także na niepodległościowy spacer historyczny po Mszanie Dolnej, zorganizowany przez Michała Wójcika.

Monika Homa