Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Pracowity wrzesień Zespołu Kasinianie – Zagórzanie

06/10/2021, dodał: Monika Homa czytano: 259 razy
11 września b.r., zespół regionalny „Kasinianie-Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej wystąpił na Małopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Grabnie (gmina Wojnicz), z programem wokalno-tanecznym prezentującym zagórzański folklor.

Spotkanie widzów i zespołów odbyło się w gościnnej i miłej atmosferze.

W okresie 24-26 września, członkowie Zespołu „ Kasinianie –Zagórzanie”, który obchodzi piękny 50-letni jubileusz swojego istnienia, przebywali na wyjeździe integracyjno-szkoleniowym w Średniej Wsi w Bieszczadach. W pięknych okolicznościach przyrody odbyły się warsztaty wokalno - taneczne i przygotowania do opracowania nowego programu zespołu. Pobyt był też okazją do zwiedzenia Soliny i tamtejszej zapory wodnej, odbycia przejażdżki wąskotorową koleją bieszczadzką oraz obejrzenia przepięknej panoramy krajobrazowej w Polańczyku – Zdroju.

Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu Urzędu Gminy Mszana Dolna, w ramach zadania „ Pół wieku pielęgnowania tradycji regionu zagórzańskiego - 50-lecie zespołu „Kasinianie –Zagórzanie”.

W dniu 27 września b.r., członkowie zespołu wzięli udział w nagraniu odcinka z cyklu "Górale Polscy - historia strojów regionalnych", w ramach projektu realizowanego przez Związek Podhalan w Polsce. Nagranie odbyło się w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju. O charakterystycznych cechach stroju zagórzańskiego opowiadała etnolog dr Dorota Majerczyk.

W programie udział wziął także Rafał Nowak - krawiec strojów ludowych z Kasiny Wielkiej . Całość prowadzili Julian Kowalczyk i Anna Trebunia-Wyrostek (Prezes i Wiceprezes Związku Podhalan w Polsce).

Zachęcamy do obejrzenia materiału z wydarzenia:

https://www.facebook.com/zwiazekpodhalanwpolsce/videos/582723622920591/

Elżbieta Ciężadlik