Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wakacyjne awanse zawodowe gminnych nauczycieli

26/08/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 683 razy
Koniec tegorocznych wakacji okazał się bardzo miły dla pięciu nauczycielek zatrudnionych w placówkach oświatowych Gminy Mszana Dolna, które zdobyły awanse na stopień nauczyciela mianowanego.

Postępowania egzaminacyjne  przeprowadzono 24 sierpnia 2021 roku.

Awans zawodowy uzyskały:

  • Agnieszka Ceklarz – nauczycielka przyrody, biologii i oligofrenopedagogiki, prowadząca zajęcia świetlicy szkolnej, zatrudniona w Zespole Szkoły i Przedszkola Nr 1 w Kasinie Wielkiej;
  • Maria Nowak – nauczycielka wychowania przedszkolnego i muzyki, prowadząca zajęcia świetlicy szkolnej, zatrudniona w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kasince Małej;
  • Małgorzata Knapczyk – nauczycielka wychowania przedszkolnego, prowadząca bibliotekę szkolną, zatrudniona w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kasince Małej;
  • Zuzanna Gaura – nauczycielka języka niemieckiego, prowadząca zajęcia świetlicy szkolnej, zatrudniona w Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce;
  • Karolina Palkij – nauczycielka języka angielskiego i wychowania przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej, zatrudniona w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce.

Wszystkie egzaminy uwieńczone zostały sukcesem. Droga do tego awansu nie była wcale łatwa - po uzyskaniu stopnia nauczyciela kontraktowego nauczycielki odbyły staż trwający 2 lata i 9 miesięcy. Złożone przez nie dokumentacje wnioskowe musiały spełniać wszystkie wymogi formalno – prawne określone w prawodawstwie oświatowym.

Awansowane nauczycielki podczas egzaminu musiały zaprezentować w formie audiowizualnej swój dorobek zawodowy za okres odbytego stażu. Swoją wiedzą i umiejętnościami wykazały się przez rozwiązanie wskazanego przez Komisję Egzaminacyjną problemu związanego z wykonywaną pracą. Musiały przy tym uwzględnić praktykę szkolną, aktualną wiedzę i obowiązujące przepisy prawa. Wykonały również wskazane przez Komisję zadanie. Użyły do tego narzędzi multimedialnych. Odpowiadały także na pytania każdego z członków Komisji Egzaminacyjnej.

Wszystkie kandydatki do stopnia nauczyciela mianowanego otrzymały pozytywne, wysokie oceny od Komisji Egzaminacyjnych powołanych przez Wójta Gminy Mszana Dolna. W ich skład weszli: Janina Ziemianin, Czesława Łabuz, Urszula Rzepka oraz Janina Flig – dyrektorzy placówek oświatowych, w których pracują awansowane nauczycielki; Teresa Szczurowska – st. wizytator oraz przedstawiciel Małopolskiego Kuratora Oświaty; Jolanta Alzak, Marek Twaróg, Waldemar Alzak iWładysław Ścianek – eksperci z listy ekspertów ustalonej przez MEN oraz Danuta Nowak – przedstawicielka Gminy Mszana Dolna.

Po zakończeniu wszystkich pięciu postępowań egzaminacyjnych Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna, uroczyście wręczył nauczycielkom akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Gospodarz Gminy złożył awansowanym gratulacje i życzył im satysfakcji i sukcesów w dalszej pracy zawodowej oraz w życiu osobistym. Podziękował również członkom Komisji Egzaminacyjnych za ich pracę.

Mianowanie jest trzecim z kolei stopniem na dziesięcioletniej ścieżce awansu zawodowego nauczyciela i otwiera drogę do uzyskania najwyższego stopnia awansu zawodowego - nauczyciela dyplomowanego. Skutkiem uzyskania mianowania jest też umocnienie prawne stosunku pracy nauczyciela, a także gratyfikacja finansowa w postaci zwiększonego wynagrodzenia miesięcznego.

  Danuta Nowak