Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Trwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021

16/02/2021, dodał: Maciej Liberda czytano: 136 razy
Polska kandydatka - lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej zajmuje aktualnie 4 miejsce w konkursie!

Możemy poprawić wynik i zawalczyć o podium dla polskiego drzewa oddając swój głos. Głosowanie trwa do końca lutego. W tegorocznej edycji konkursu o tytuł Europejskiego Drzewa Roku walczy 14 drzew z 14 krajów Europy. Nasza reprezentantka wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020 organizowanego przez Klub Gaja.

Lipa św. Jana Nepomucena rośnie na skraju wsi Dulcza Wielka w gminie Radomyśl Wielki, w sąsiedztwie pól. Od 150 lat nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Nazywana przez okolicznych mieszkańców „wiejską dobrodziejką”, dawała pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii.  Jak podkreślają członkowie Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego w Rzeszowie, którzy zgłosili drzewo do polskiej edycji konkursu - nietypowa dla lipy uroda wszystkich zaskakuje, a jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Podczas spotkań i różnorakich koncertów odbywających się pod lipą, przy dźwiękach muzyki czy wirujących w tańcu parach, w jej otoczeniu można zapomnieć o codziennych troskach. W 2020 roku uzyskała tytuł Drzewa Roku w konkursie Klubu Gaja, uzyskując ponad 15 tysięcy głosów internautów. Wśród kontrkandydatów polskiej Lipy św. Jana Nepomucena do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021 znalazły się najciekawsze drzewa z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. W większości są to drzewa-weterani, takie jak tysiącletni platan Curinga, największe drzewo tego gatunku we Włoszech, starożytne drzewo z Holandii, która jest matką wszystkich lip w mieście Etten-Leur, czy samotne drzewo jarzębu pospolitego z Wielkiej Brytanii, będące symbolem 20-letnich działań mających na celu ożywienie dzikiego serca południowej Szkocji. Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnego życia i dumą okolicznych mieszkańców.
Zdjęcia i historie 14. finalistów znajdziemy na stronie głosowania https://www.treeoftheyear.org

Głosowanie trwa przez cały luty. Każdy może wskazać swoich 2 kandydatów do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021. Zwycięzcę poznamy 17 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników, która w tym roku ze względu na pandemię odbędzie się on-line.

Ten wspaniały konkurs uczy nie tylko szacunku do drzew. W tych historiach zapisane są często losy społeczności i wielu pokoleń. Dowiadujemy się z nich o tym, jak ważne są drzewa dla naszych losów i ile emocji wiążemy z przyrodą. Gratuluję organizatorom, którzy pomimo trudności wpisują dzieje drzew w europejską kulturę. Głosując nie zapominajmy, że żyjemy dzięki cudowności przyrody, która karmi nas i wspomaga w swojej nieustającej cykliczności” – podkreśla Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. Oddać swój głos można na https://www.treeoftheyear.org/PL

Źródło:

Klub Gaja