Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zwyciężyła w międzynarodowym konkursie!

03/02/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 1366 razy
W ubiegłym roku szkolnym Gabriela Oleksy, obecnie uczennica kl. VIII Szkoły Podstawowej w Glisnem, wzięła udział w VII Międzynarodowym Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych

zorganizowanym przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Na konkurs Zagórzanka wykonała projekt serii banknotów „Żołnierze Wyklęci”. Każdy banknot był dwustronny, zachowywał odpowiednie proporcje i symbole. Przedstawiła sylwetki czterech Żołnierzy Wyklętych:
- na banknocie o nominale 500 zł – Rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”,
- na banknocie o nominale 200 zł – Danutę Siedzikównę ps. „Inka”,
- na banknocie o nominale 100 zł – Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”,
- na banknocie o nominale 50 zł – Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

Nad projektem banknotów Gabrysia pracowała trzy miesiące, ponieważ wymagało to dokładności, wyszukiwania i gromadzenia informacji, a przede wszystkim pogłębienia wiedzy historycznej o Żołnierzach Wyklętych.

Rozstrzygnięcie konkursu było kilka razy przenoszone na inny termin, ze względu na panującą pandemię i dopiero w połowie lipca na stronie organizatora pojawiła się informacja, że nasza uczennica zajęła I miejsce w kategorii: Projekt serii banknotów – informuje dyrektor szkoły. Gala finałowa planowana była na przełomie września i października 2020 r. w Warszawie. Niestety, nie odbyła się, ponieważ restrykcje sanitarne w tamtym czasie na to nie pozwalały. Niedawno Gabrysia otrzymała od organizatora przesyłkę z wygranymi nagrodami. Dostała m. in. statuetkę z grawerowanym imieniem i nazwiskiem, książki: „Rok Ireny Sendlerowej”, „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych”, „Odbudowa Wojska Polskiego walki o granice 1918-1921”, Krzyż Armii Ochotniczej 1920 dla kawalerii, monetę kolekcjonerską z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” – Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”, koszulkę, gry oraz dyplom.

Społeczność najmniejszej szkoły w Gminie Mszana Dolna jest dumna, że Gabrysia uczy się w tej placówce i godnie reprezentuje nas wszystkich na arenie międzynarodowej – podkreśla  szkolna opiekunka konkursu. Namalowana przez Gabrysię seria banknotów przypomina nam o tym, że powinniśmy pamiętać o naszej małej Ojczyźnie, która nie tylko jest na mapie, ale również w naszych sercach.

Do serc należy wziąć sobie również słowa Witolda Pileckiego, który w rozmowie z dziećmi w 1943 r. powiedział: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”.

Zofia Kościelniak
fot. Magdalena Kościelniak